Košice 13. novembra (TASR) - Výpoveďami svedkov pokračovalo dnes na Krajskom súde (KS) v Košiciach pojednávanie so 40-ročnou Dobroslavou K. z Košíc, majiteľkou nebankovej finančnej inštitúcie Nick Finance. Svedkovia - pracovníci firmy popísali pred súdom mechanizmus uzatvárania zmlúv s tichými spoločníkmi, ktorí do nej vkladali svoje neraz celoživotné úspory.
Jedna zo svedkýň uviedla, že v čase, keď pracovala vo firme Nick Finance, sa nikdy nestalo, žeby nebolo v pokladnici dostatok peňazí na vyplácanie výnosov a úrokov. "Večer sme všetky peniaze z pokladnice vybrali a odovzdali obžalovanej. Robili sme tak preto, lebo miestnosti, v ktorých firma sídlila, neboli dostatočne zabezpečené proti vlámaniu," zdôraznila svedkyňa.
Ako ďalej uviedla, majiteľka firmy však každé ráno vložila do pokladnice toľko prostriedkov, aby bolo na prípadné vyplácanie tichých spoločníkov. Podľa slov svedkyne toto bolo príznačné pre prvé obdobie existencie firmy. Trvalo vraj dovtedy, kým sa nezačali problémy.
Ďalšia svedkyňa vo výpovedi potvrdila, že počas pôsobenia v nebankovej inštitúcii Nick Finance sa od istej osoby dozvedela, že majiteľka firmy predtým predávala zeleninu na košickom blšáku. "Vtedy jej vznikli nejaké podlžnosti za kamión ovocia kivi a kamión cukru. A iba preto založila firmu Nick Finance a začala podnikať vo finančnej oblasti, aby svoje dlžoby mohla dať do poriadku," povedala pred súdom svedkyňa.
Obžalovaná na to uviedla, že to nie je pravda. "Ja som nikdy nemala podlžnosť za cukor a podobné veci," zdôraznila.
Dobroslavu K. prokurátor obžaloval z pokračujúceho trestného činu podvodu za to, že v období od januára 1996 do mája 1999 ako majiteľka nebankovej finančnej inštitúcie prijala od 2 100 dôverčivých občanov vklady v celkovej sume presahujúcej 398 miliónov korún. Zmluvy o tichom spoločenstve uzatvárala vo svojej firme v Košiciach i v pobočkách v Bratislave a Banskej Bystrici, pričom poškodeným sľubovala 36 až 62-percentný ročný výnos.
"S takto získanými finančnými prostriedkami však nepodnikala, ale používala ich na vyplácanie výnosov niektorým veriteľom, čo jej zabezpečovalo ďalších záujemcov o uzatváranie zmlúv. Časť zo získaných peňazí použila pre vlastnú potrebu," uvádza sa v obžalobe prokurátora.
Obžalovaná počas vyšetrovania prípadu viackrát uviedla, že rozhodujúcu časť peňazí, ktoré získala od veriteľov, použila na poskytovanie pôžičiek rôznym podnikateľom, napríklad majiteľom barov a reštaurácií, ktorí však svoje záväzky nesplácali. Ďalších cca 20 miliónov investovala do reklamy a "rozbehnutia" firmy. Podľa jej vyjadrenia najviac peňazí dala do košického Top Rádia.
Aj keď priemerný vklad veriteľov, ktorí svoje úspory vložili do spoločnosti Nick Finance predstavuje cca 100 tisíc korún, medzi poškodenými klientmi sú aj miliónoví. Najvyšší individuálny vklad veriteľa ako fyzickej osoby presahuje 10 miliónov korún.
Dobroslavu K. začali stíhať v júni 1999. Odvtedy je vo vyšetrovacej väzbe.
*fur rč