Prešov/Košice 13. novembra (TASR) - Predseda Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Peter Chudík považuje verejné otvorenie otázky odvolávania riaditeľov organizácií v pôsobnosti tamojšej regionálnej samosprávy za "umelo vytváraný problém a vyrábanie kauzy s politickým charakterom".
V stanovisku, ktoré dnes poskytla TASR hovorkyňa Úradu PSK Veronika Fitzeková, predseda argumentuje faktom, že rozhodnutie o odvolaní riaditeľov organizácií v zriaďovateľskej pôsobnosti PSK na úseku kultúry a sociálnych vecí prijalo Zastupiteľstvo PSK 16. júla 2002 "nie tesnou, ale trojpätinovou väčšinou, pričom za tento krok hlasovali zástupcovia všetkých politických strán".
"Ak zastupiteľstvo nemá právo odvolať riaditeľov inštitúcií vo svojej pôsobnosti, potom vyvstáva jednoznačná otázka, kto vlastne má právo odvolať ich? Budú vo svojich funkciách až do dôchodku, bez akejkoľvek možnosti výmeny?" kladie v stanovisku otázku predseda PSK. Zároveň tvrdí, že v septembri a októbri 2002 sa na PSK uskutočnila inšpekcia Národného inšpektorátu práce (NIP) z Prešova. V zápise sa podľa jeho slov okrem iného konštatuje, že neboli zistené nedostatky v súvislosti s realizáciou uskutočnených výberových konaní v prvej etape.
"Medializáciu tohto procesu vnímame ako politickú hru, pri ktorej sa umelo a účelne vyrába rozruch. Verejnosť by mali zaujímať skutočné problémy, ktoré sú niekde inde - týkajú sa funkčnosti samospráv," uvádza Chudík. Problémom podľa nie sú odvolávania, ale nedostatok finančných zdrojov na zabezpečenie práce a fungovania škôl, kultúrnych zariadení a domovov sociálnych služieb. Vyjadrenia pracovníkov Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR a NIP označil za politický tlak. "Štát zasahuje do právomoci samosprávy a to sú veci, ktoré by sa nemali diať," uzatvára svoje písomné stanovisko predseda PSK, ktorý je momentálne na služobnej ceste v Bruseli.
Faktom však je, že dôvod a rozsah odvolania takmer päťdesiatich riaditeľov kultúrnych a sociálnych a neskôr aj školských zariadení, ktoré prešli pod zriaďovateľskú pôsobnosť PSK je problematický. Prešovskí regionálni poslanci ich odvolali na návrh predsedu, pričom sa odvolávajú na Zákon o verejnej službe č. 313/2001 Z.z. Podľa neho sa vedúce miesta obsadzujú na základe výberových konaní. Iba v Prešove to však pochopili tak, že nadobudnutím účinnosti zákona 1. apríla majú všetkých doterajších riaditeľov plošne odvolať a na ich miesta vypísať výberové konania. Podľa predbežného preverovania inšpekcie prešovského Národného inšpektorátu práce (NIP) existuje potenciálna možnosť, že týmto postupom prešovská regionálna samospráva porušila zákon. Konečné závery zatiaľ prijaté neboli. Pre TASR to uviedol jeho hlavný inšpektor Július Priputen. Riaditeľka odboru pracovných vzťahov Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Mária Buchtová pre TASR iba potvrdila, že v prechodných ustanoveniach zákona č. 313/2001 Z.z. o verejnej službe nikde nie je povedané, že jeho zavedením bolo potrebné vypísať nové výberové konania. Zdôraznila, že zákon o verejnej službe síce uvádza, že miesta vedúcich sa obsadzujú na základe výberových konaní, ide ale o kontinuálny stav, teda o postup v prípade, ak sa miesto uvoľní. Rovnako ďalšie právne názory sa zhodujú v tom, že pokiaľ si riaditelia riadne plnili svoje pracovné úlohy, neexistuje právny titul na ich plošné odvolanie. Odvolaní byť samozrejme môžu, ale na základe niektorého z výpovedných dôvodov, ktoré ustanovuje Zákonník práce.