Bratislava 13. novembra (TASR) - Nekonkrétnosť ekonomických a sociálnych cieľov programového vyhlásenia vlády bola terčom kritiky opozície aj počas dnešného pokračovania parlamentnej rozpravy k tomuto dokumentu.
Poslanec Ivan Kiňo (HZDS) okrem iného poukázal na potrebu štrukturálnej reformy v slovenskej ekonomike pred vstupom do Európskej únie, o ktorej sa však vládne vyhlásenie nezmieňuje. Hĺbkové reformy sú podľa neho nevyhnutné na dosiahnutie konkurencieschopnosti voči európskym podnikom. Bývalý šéf Slovenskej sporiteľne varoval aj pred príliš skorým vstupom do Európskej menovej únie. Upozornil, že týmto krokom by Slovensko stratilo dôležitý nástroj ekonomickej politiky - možnosť ovplyvňovať kurz - ktorého význam je zvýraznený práve v týchto dňoch.
Milan Rehák (HZDS) vyjadril obavu, že súčasná vláda dospeje v reformách - podobne ako jej predchodkyňa - len po prijatie balíčkov úsporných opatrení. Bývalý popredný činiteľ Fondu národného majetku SR poukázal v programovom vyhlásení aj na chýbajúcu špecifikáciu privatizačných zámerov z hľadiska ich rozsahu a odvetví. Vláda sa už podľa neho vzdala rozhodujúceho vplyvu na strategické podniky a na ich rozvoj. V prípade energetiky to podľa M. Reháka môže viesť k postupnej likvidácii domácich producentov a k zvyšovaniu cien.
Ľubomír Vážny (Smer), ktorý sa zameral najmä na oblasť dopravy, o.i. vyzval vládu, aby sa zaviazala do jedného roka doriešiť nedoplatky železniciam za výkony vo verejnom záujme. Kabinet by sa podľa neho mal zaoberať aj "dopravným kolapsom" v slovenských mestách, vznikajúcim pre nedostatočnú kapacitu existujúcich komunikácií.
Poslanec Anton Blajsko (HZDS) sa vo vystúpení zaoberal aj sociálnymi dopadmi ekonomických opatrení vlády. Tie by sa podľa neho mali kvantifikovať a následne by sa mala posúdiť ich únosnosť. V roku 2003 treba podľa neho očakávať rozšírenie chudoby, zvýšenie počtu sociálne odkázaných občanov a prehĺbenie sociálnych rozdielov v spoločnosti.
* jf pop zll