Bratislava 13. novembra (TASR) - Programové vyhlásenie vlády je konkrétnou prezentáciou cieľov, aj v prípade napríklad vstupu SR do Európskej menovej únie. Na záver parlamentnej rozpravy to uviedol premiér Mikuláš Dzurinda a zároveň vyzval opozíciu na spoluprácu.
Zdôraznil jasnú líniu cieľov kabinetu, ktoré zhrnul do troch bodov - zavŕšenie integračných procesov, uskutočnenie reforiem a budovanie Slovenska ako spravodlivej krajiny. Rozpravu poslancov, v ktorej v prevažnej väčšine vystúpili zástupcovia opozície, ohodnotil pozitívne a prisľúbil, že všetky zmysluplné námety sa preskúmajú. Výmenu názorov na program vlády považuje za pragmatickú i preto, že nezazneli žiadne principiálne odlišné možnosti riešenia napredovania a inej alternatívy rozvoja, s výnimkou predstaviteľov komunistov.
Predseda vlády uviedol, že v programe je veľa konkrétnych úloh, pričom menoval zvýšenie percenta mladých ľudí študujúcich na univerzitách, profesionalizáciu armády do roku 2006, zavŕšenie reformy verejnej správy. Odmietol demagogické vystúpenia, ktoré vykresľovali Slovensko ako "spálenú krajinu" v čase, keď sa zvyšoval rating jeho ekonomiky, priemyselná produkcia dosiahla najvyššiu úroveň za existencie SR a slovenská koruna dosahuje historické maximá a NBS intervenuje, aby ju chránila pred nenáležitým zhodnocovaním.
Vo vystúpení Dzurinda odmietol tvrdenia, že sa jeho vláda spreneveruje záväzku budovať nielen trhovo, ale aj sociálne a ekologicky orientovanú spoločnosť. Svoj postoj dokumentoval aj údajom, ak boli v roku 2000 výdavky na sociálne zabezpečenie vo výške 35,8 miliardy Sk, na tento rok je plán 44,9 a na budúci rok 48,1 miliardy korún. Pripomenul aj ukazovateľ indexu ľudského rozvoja, v ktorom sa Slovensko v roku 2002 umiestnilo v medzinárodnom rebríčku na 36. mieste spomedzi 173 hodnotených krajín.
V poslaneckej snemovni premiér vyhlásil, že koalícia rada prijme dobrú radu a lepšie riešenia problémov. Možnože prispejú ku korekcii doterajších predstáv ako postupovať. Za podstatné však označil, že reformy musia byť kvôli ľuďom, ich perspektívnej spokojnosti.
Záver expozé venoval Mikuláš Dzurinda summitom NATO a EÚ v Prahe a Kodani. "Ešte nikdy v histórii nemali Slováci a národnosti žijúce pod Tatrami tak blízko k bezpečnému a vyspelému svetu, ako majú práve dnes. Aby sa táto historická šanca premenila na realitu, naša vlasť potrebuje pevnú a stabilnú vládu. Je to základný predpoklad na to, aby sa táto historická šanca stala reálnou. Nebude to úspech vlády. Bude to úspech nás všetkých. Vládnej koalície, aj demokratickej opozície. Ale najmä všetkých občanov našej vlasti", povedal na záver premiér spolu so žiadosťou, aby parlament jeho kabinetu vyslovil dôveru.
Hlasovanie o Programovom vyhlásení vlády SR bude vo štvrtok o 10.00 hodine.
*pm pa
NNNN