BRATISLAVA. Približne 15,6 mil. eur investuje v roku 2015 štát do príprav na predsedníctvo Slovenska v Európskej únii v druhej polovici roku 2016.
Budeme musieť zaplatiť zvýšený počet slovenských diplomatov v Bruseli, jazykové vzdelávania pre niektorých zamestnancov štátu či nákupy počítačov. Vyplýva to zo správy o výdavkoch na prípravu predsedníctva.
Najviac peňazí dá štát na dočasné pracovné miesta, ktoré vzniknú v súvislosti s predsedníctvom, a na našich diplomatov v Bruseli. Tí začnú pribúdať už od septembra tohto roka, do druhej polovice roka 2015 ich tam príde takmer 70. Platiť im budeme nielen cestovné, ale aj výdavky na prenájom.
Na čo pôjdu peniaze:
- takmer 11 miliónov pôjde na tzv. osobné výdavky,
- 680-tisíc v roku 2015 za odbornú prípravu a vzdelávanie zamestnancov štátu, ktorí sa učia po anglicky a francúzsky či chodia na tréningy zručností,
- takmer 790-tisíc na výdavky v oblasti logistiky a bezpečnosti,
- 600-tisíc na kultúrno-mediálnu prezentáciu predsedníctva.
- 490-tisíc na administratívno-technické zabezpečenie (spustenie webovej stránky predsedníctva či nákup propagačných materiálov, zaobstarať bude treba aj notebooky, počítače, tablety, mobily či multifunkčné zariadenia na kopírovanie a skenovanie,
- pol milióna eur do kapitálových výdavkov - napríklad na videokonferenčnú sieť medzi centrálou a zastúpením v Bruseli, čím sa má docieliť rýchlejší prenos informácií medzi oboma kľúčovými bodmi.
Zatiaľ nie je známe, koľko zaplatí štát v súvislosti s predsedníctvom v roku 2016. Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák však už minulý rok avizoval, že celé predsedníctvo nás bude stáť zhruba od 50 do 80 miliónov eur.
Česi za predsedníctvo zaplatili 136 miliónov eur, Poliaci 116 miliónov, Maďari 81 miliónov a napríklad Slovinci 62 miliónov eur.