Aj včera pokračovala debata kriticky naladených poslancov opozície o vládnom vyhlásení na nasledujúce štyri roky. Karol Ondriáš z KSS kritizoval znižovanie počtu pracovníkov i pokles financií pre oblasť vedy a techniky. Podľa neho „kapitalistické vlády“ doteraz znižovali podporu pre školstvo a vedu a podobne to bude aj teraz.
Gustáv Krajči z HZDS povedal, že sa opakuje situácia, keď väčšina terorizuje menšinu. „Aj napriek tomu, že sa tu vyrozprávame, pre budúcnosť je potrebné zaznamenať tieto vystúpenia, aby voliči vedeli, čo hovorila opozícia.“
Vládny program je podľa Krajčiho bezobsažný a nezodpovedá programom vo vyspelých štátoch. Navyše ide o protiústavný dokument, pretože likviduje sociálny štát a nepočíta so zvyšovaním miezd.
Za „absolútne nereálny“ označil termín zavŕšenia profesionalizácie armády do roku 2006. Krajčimu chýbalo, že vláda neuviedla, koľko bude stáť profesionalizácia armády.
Miroslava Maxona z HZDS zaujal záväzok vlády splniť do roku 2006 podmienky na vstup do európskej menovej únie. „Je to jedno z troch alebo štyroch čísel, ktoré sa vyskytujú v programe,“ povedal. Cieľ označil za mimoriadne ambiciózny, ale nereálny.
Maxon ocenil, že vláda chce prijať nový zákon o rozpočtových pravidlách a kritizoval, že na rozdiel od Česka alebo Poľska vláda znižuje podporu poľnohospodárskej prvovýrobe pred vstupom do Európskej únie. O pôde neidentifikovaných vlastníkov povedal, že pod správu obcí sa dostane okolo 400-tisíc hektárov vysokokvalitnej pôdy. Obáva sa, či obce budú takúto pôdu prenajímať právnickým a fyzickým osobám, ktoré sa zaoberajú poľnohospodárskou výrobou.
Komunista Ivan Hopta vládnej garnitúre odkázal, že žije z toho, čo sa urobilo za socializmu. Hopta sa obáva reforiem v zdravotníctve, lebo po nich už nebude koho liečiť. „Síce poslednou operáciou býva pitva, ale naši občania si zaslúžia niečo iné,“ dodal. Jozef Banáš z ANO zhodnotil príspevok Hoptu ako žart.
Po ukončení rozpravy premiér Mikuláš Dzurinda ocenil kultúrnu diskusiu. „Radi vám vyjdeme v ústrety,“ povedal premiér k niektorým podnetom, ktoré predniesli poslanci HZDS Miroslav Maxon, Viliam Veteška, Milan Cagala alebo Jozef Brhel.
Vládnemu programu podľa Dzurindu nemožno vyčítať, že by mu chýbala jasná línia. Tá spočíva v pokračovaní reforiem, zavŕšení vstupu do Európskej únie a NATO a v budovaní efektívneho štátu. Napriek tomu si Dzurinda myslí, že niektorí opoziční poslanci „skĺzli k preháňaniu“, keď hodnotili súčasný stav v štáte.

Beata
Balogová
