1.Priveľa plánov
Povinná maturita z matematiky, uzavretie gymnázií pre trojkárov, rušenie osemročných gymnázií, posilnenie stredných odborných škôl a oslabenie súkromných či internátne školy pre rómske deti.
Minister školstva Dušan Čaplovič po nástupe chrlil takmer každý týždeň plány.
„Bol to minister bez koncovky, začal veľa a máločo dokončil,“ hodnotí analytička portálu Nové školstvo Zuzana Zimenová.
„Viac vychádzal z pocitov, čo by pomohlo, ako z toho, čo hovoria tvrdé dáta,“ hovorí jeho predchodca Eugen Jurzyca (SDKÚ).
2.Štrajk učiteľov
Len čo sa minister usadil v kresle, musel čeliť najväčšiemu štrajku učiteľov. Žiadali zvýšenie platov, ktoré patria medzi najnižšie v Únii.
Čaplovič to vybojovať nedokázal a tak v septembri väčšina základných a stredných škôl zavrela brány najskôr na deň a v novembri na ďalšie tri.
Odborári štrajk prerušili po nejasných prísľuboch premiéra Roberta Fica. Časť škôl pokračovala v štafetovom štrajku až do Vianoc.
„Nenastali žiadne zmeny, zvýšenie platov o päť percent bola v podstate len valorizácia,“ vraví organizátor štafetového štrajku učiteľ Vladimír Crmoman.
3.Limuzíny a kytice
Nespokojní učitelia, pre ktorých vraj nebolo dosť peňazí, začali prehľadávať zmluvy a upozorňovať na mrhanie ministerstva.
Na verejnosť sa dostali informácie o predraženom prenájme limuzíny, nákupoch drahých koňakov či kvetov.
4.Slabí bez pomoci
Bol to minister prejavov, nie riešení, hodnotí učiteľ Crmoman. Vyčíta mu, že sa nezastal prepusteného učiteľa Ota Žarnaya, ktorý poukázal na plytvanie školy.
Nič neponúkol ani učiteľkám z Dobšinej, ktoré ho žiadali o pomoc pri vzdelávaní detí z osád.
„Nepodarilo sa mu vyriešiť tri zásadné veci: neoprávnené preraďovanie rómskych detí do špeciálnych škôl, zastavenie prekresľovania školských obvodov tak, aby do obecných škôl nechodili deti z osád a segregáciu rómskych detí v školách,“ vyčíta ministrovi Vlado Rafael z organizácie EduRoma.


Beata
Balogová
