BRATISLAVA. Voľby predsedu Najvyššieho súdu a jeho podpredsedu, ako aj voľby predsedu Súdnej rady a jej podpredsedu budú tajné.
Poslanci 78 hlasmi opätovne schválili novelu zákona o sudcoch a prísediacich, ktorú do pléna vrátil prezident Andrej Kiska.
Jeho pripomienku, aby hlasovanie Súdnej rady bolo naďalej verejné, Smer odmietol.
Novelu pripravili po tom, ako vo verejnej voľbe neuspel Štefan Harabin.
V druhom kole nedostal potrebných desať hlasov, podobne ako nominantka ministra spravodlivosti Jana Bajánková.
Voľba sa bude opakovať v septembri. Ak by opäť nikoho nezvolili, prihlásiť by sa mohol znovu aj Harabin.
Kiska chce otvorenosť
Kiska argumentoval tým, že pri súčasnom stave súdnictva na Slovensku by zachovanie verejného rozhodovania Súdnej rady bolo najlepším riešením.
Zároveň zdôraznil, že transparentnosť v týchto otázkach je spojená aj s plnením úloh verejnej kontroly súdnictva, ktoré podľa novely Ústavy patrí do pôsobnosti Súdnej rady.
Koncept otvorenej justície považuje Kiska za dôležitú súčasť úsilia o zlepšenie situácie.
Poslanci Smeru však tvrdili, že tajná voľba je lepšia, keďže ide o výdobytok demokracie.
"Ak je funkcionár zvolený verejnou voľbou, mohol by zneužiť svoje poznatky, kto hlasoval za neho a kto bol proti. Na druhej strane je pri tajnej voľbe chránený voči tým, ktorí by chceli profitovať zo skutočnosti, že za neho hlasovali," argumentoval Boris Susko (Smer) s tým, že v dejinách bol zneužívaný skôr princíp verejnej voľby.
Žitňanská: Nejde o demokraciu
Poslankyňa a exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) súhlasí s prezidentom.
Tajná voľba podľa nej nemá nič spoločné s demokratickými princípmi, lebo nejde o všeobecné priame voľby.
"Vládni poslanci slovenskú justíciu zatvorili pred občanmi, verejnosť nechali za dverami Súdnej rady," zdôraznila Žitňanská, podľa ktorej predmetný zákon aj tak skončí na Ústavnom súde pre sudcovské previerky.
"Tajná voľba umožňuje manipuláciu aj korupciu," doplnil aj poslanec a exminister spravodlivosti Daniel Lipšic (nezaradený, Nova). Zdôraznil, že štandardom by mala byť verejná voľba a nie tajná.
"Tajná voľba je štandardom pri všeobecných voľbách, ako sú parlamentné a nie pri voľbe súdnej rady. Ľudia majú právo vedieť, ako ich zástupcovia hlasujú," vyhlásil.
Dodal, že hlasovania napríklad o zákonoch sú verejné, ľudia si môžu pozrieť, ako jeho poslanec využil svoj hlas.

Beata
Balogová
