Košice 14. novembra (TASR) - Nad spôsobom, akým majiteľka firmy Nick Finance 40-ročná Dobroslava K. z Košíc poskytovala vybraným podnikateľom mnohomiliónové pôžičky bez písomných zmlúv a ďalších dokladov, vyjadrili počudovanie poškodení veritelia tejto nebankovej finančnej inštitúcie. Pôžičky, ktoré vyplácala z ich peňazí, neboli vo väčšine prípadov kryté žiadnou zábezpekou. "Mnohí z nás sa až na súde dozvedeli, ako sa hospodárilo s peniazmi, ktoré sme vložili do firmy," povedali dnes pre TASR zástupcovia tichých spoločníkov Nick Finance, ktorí sa počas tohto týždňa zúčastňovali na Krajskom súde (KS) v Košiciach na pojednávaní s Dobroslavou K. Reagovali tým na doterajšie výsledky v dokazovaní pred senátom, ktorý sa zaoberal trestnoprávnou zodpovednosťou majiteľky firmy Nick Finance.
Ako pred súdom vyšlo najavo, pôžičky poskytovala z vkladov tichých spoločníkov, pričom celková výška pôžičky poskytnutá tomu-ktorému podnikateľskému subjektu, sa pohybovala v rozmedzí od cca 200 tisíc až do 30 miliónov Sk.
"Aj keď s viacerými podnikateľmi dohodla podmienky splácania, išlo napríklad o úroky vo výške až 100 percent, zmluvy o pôžičkách a ich podmienkach neboli vyhotovované v písomnej podobe, nezriedka chýbali aj výdavkové doklady. Obžalovaná poskytovala pôžičky doslova na dobré slovo, zmluvy zatvárala len ústnou formou a výsledok je taký, že väčšina podnikateľov dosiaľ nevrátila istinu a dohodnutý úrok nezačala splácať ani po rokoch," uvádza sa v obžalobe prokurátora.
Z niekoľko rokov trvajúceho vyšetrovania je podľa jeho slov zrejmé, že "nakladanie s finančnými prostriedkami tichých spoločníkov a celý spôsob finančného podnikania bol nenáležitý. V konaní majiteľky firmy Nick Finance neboli naplnené ani len základné kritériá podnikateľskej činnosti, čomu nasvedčuje nekontrolovateľný výber finančných prostriedkov z pokladne bez ich evidencie a najmä poskytovanie pôžičiek rôznym podnikateľským subjektom bez ručenia. Tým hlavným, čo poukazuje na podvodné konanie obžalovanej, je neexistencia reálneho podnikateľského zámeru, na základe ktorého by mohla plniť výnosy, aké sľúbila tichým spoločníkom," zdôraznil prokurátor.
Dobroslava K. ako majiteľka nebankovej finančnej inštitúcie prijala v období od januára 1996 do mája 1999 od 2100 dôverčivých občanov vklady v celkovej sume presahujúcej 398 miliónov korún. Najvyšší individuálny vklad veriteľa ako fyzickej osoby presahuje 10 miliónov korún. Zmluvy o tichom spoločenstve uzatvárala vo svojej firme v Košiciach i v pobočkách v Bratislave a Banskej Bystrici, pričom sľubovala 36 až 62-percentný ročný výnos.
"S takto získanými finančnými prostriedkami však nepodnikala, ale používala ich na vyplácanie výnosov niektorým veriteľom, čo jej zabezpečovalo ďalších záujemcov o uzatváranie zmlúv. Časť zo získaných peňazí použila pre vlastnú potrebu a časť na poskytovanie pôžičiek vybraným podnikateľom," uvádza sa v obžalobe prokurátora.
Dobroslava K. podľa vlastného vyjadrenia cca 20 miliónov Sk investovala do reklamy a "rozbehnutia firmy", pričom rozhodujúcu časť tohto balíka dala do košického Top Rádia.
*fur som