Bratislava 14. novembra (TASR) - Prezident SR Rudolf Schuster s manželkou Irenou sa dnes večer vrátili z trojdňovej oficiálnej návštevy Luxemburského veľkovojvodstva (LV). Keďže sa uskutočnila krátko pred rozširujúcim summitom NATO, považujú ju za významný signál o napĺňaní integračných ambícií Slovenska. Návšteva sa navyše konala na pozvanie veľkovojvodu Henriho, ktorý prijíma aj realizuje po dvoch oficiálnych návštevách ročne.
Podporu euroatlantickým ambíciám Slovenska potvrdil na rokovaní so slovenským prezidentom luxemburský premiér Jean-Cluade Juncker: "Vstup SR do NATO je hotová vec - rodina Európskej únie bez Slovenska by nebola kompletná," povedal Juncker pred novinármi.
Prezidenta sprevádzal minister zahraničným vecí Eduard Kukan a minister obrany Ivan Šimko. Šéf rezortu obrany inicioval so svojím rezortným partnerom Charles Goerens dohodu o vojenskej spolupráci medzi SR a LV, keďže na úrovni obrany zatiaľ neexistuje zmluvná základňa.
Počas svojho pobytu v Luxembursku absolvoval prezident aj prehliadku európskej satelitnej spoločnosti SES Global, dnes dopoludnia navštívil najväčší oceliarsky koncern Arcelor. Po ukončení oficiálnej štátnej návštevy sa prezident v sídle Európskej investičnej banky stretol s jej predstaviteľmi. Informovali ho o možnostiach využívania úverov a prostriedkov z ich fondov a upozornili na problémy, s ktorými sa stretávajú investori na Slovensku a v celej strednej a východnej Európe. Vyzvali však, aby Slovensko využívalo fondy EIB podľa možnosti čo najviac. Prezident Schuster apeloval na predstaviteľov banky, aby svoje investície smerovali aj do iných slovenských miest, nielen do Bratislavy.
S najmenšou krajinou Beneluxu má SR intenzívne ekonomické a politické kontakty. Od roku 2001 prebieha vzájomný politický dialóg medzi týmito krajinami aj na nadnárodnej úrovni, v rámci kooperácie krajín Visegrádskej štvorky (V-4) a Beneluxu. Obchodná výmena medzi Slovenskom a Luxemburskom sa za posledné štyri roky strojnásobila. Vlani predstavovala 43,4 milióna dolárov. Slovenský vývoz tvoria najmä stroje, prepravné zariadenia, trhové výrobky a chemikálie. V roku 2001 dosiahol slovenský export do Luxemburska výšku 39,5 milióna dolárov. Vlani sa z Luxemburska na Slovensko doviezol tovar v celkovej hodnote za necelé štyri milióny amerických dolárov.