BRATISLAVA. Prezident Andrej Kiska v pondelok prvýkrát navštívil ministerstvo obrany a ako vrchný veliteľ Ozbrojených síl sa stretol s ministrom Glváčom.
„Cítime problém potreby modernizácie armády,“ povedal novinárom na brífingu prezident Kiska.
Minister Glváč mu podľa vlastných slov ukázal, ako sa darí preniesť časť rozpočtu rezortu do modernizácie.
Armáda ako súčasť nášho imidžu
Na stretnutí s Glváčom dostal prezident prehľad o stave armády ako aj plánoch.
„Náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR prezentoval pánovi prezidentovi stav ozbrojených síl, dislokáciu, počty. Domnievam sa, že takéto stretnutia budú pokračovať a budú ešte konkrétnejšie,“ vravel minister Glváč.
Prezident aj minister riešili tiež základné otázky pred nadchádzajúcim samitom NATO, ktorý bude v septembri vo Walese.
„Potrebujeme zladiť naše výstupy, aby sme prichádzali s jednotnou líniou,“ povedal Glváč. „Verím, že na samit pôjdem s mandátom od vlády, ktorý budem môcť bez problémov prezentovať,“ doplnil Kiska.
Prezident vníma armádu nielen ako súčasť spoločnosti, ktorá má obyvateľstvo brániť, ale aj ako súčasť nášho imidžu, ktorý vysielame ako krajina.
„Osobne oceňujem pripravenosť pomôcť v mieri v nevyhnutných prípadoch, v prípadoch katastrof,“ dodal.
Podporuje projekty so susedmi
Kiska tiež podporuje projekty spoločnej obrany so susednými krajinami.
„Je logické, že pre takú malú krajinu ako je Slovensko, je potrebné sa spájať so susedmi a uvažovať, ako s krajinami V4 zdieľať náklady na obranu,“ uviedol.
Prezident v odpovedi na otázku, aký je jeho názor na nákup stíhačiek, dodal, že ešte nepozná presné detaily možnej spolupráce s Českom, no s rezortom obrany má k tejto veci dohodnuté stretnutie počas leta.
V odpovedi na otázku týkajúcu sa rozpočtu ministerstva obrany uviedol, že počúva aj rezort obrany a slová premiéra, ktorý nedávno povedal, že v najbližších rokoch nevidí priestor na zvyšovanie rozpočtu pre armádu.
Slovensko vynakladá v tomto roku na obranu výdavky vo výške približne jedného percenta HDP.
Podobne ako väčšina členských krajín NATO tak neplní politickú dohodu, ktorá predpokladá, že členské krajiny Severoatlantickej aliancie by mali investovať do obrany dve percentá HDP.
