BRATISLAVA – Len 37 percent obyvateľov hodnotí vývoj na Slovensku pozitívne. Negatívny vývoj je u nás podľa 46,1 percenta obyvateľov, ostatní nevedeli odpovedať. Najnovší prieskum verejnej mienky agentúry MVK je napriek prevahe záporných hodnotení pomerne dobrým výsledkom pre vládu.
„Na prvý pohľad to nie je vidieť, ale ide o veľký posun k pozitívnemu hodnoteniu. Počas celých štyroch rokov predchádzajúceho volebného obdobia, s výnimkou prvých troch mesiacov, hodnotili obyvatelia vývoj Slovenska stále viac negatívne,“ hovorí riaditeľ MVK a sociológ Pavel Haulík. „Terajší prieskum ako keby odrážal priaznivý vplyv výsledku volieb. Hoci je viac negatívnych názorov, je to neporovnateľne menej ako napríklad týždeň pred voľbami. Ešte vo februári tohto roka hodnotilo vývoj na Slovensku negatívne vyše 70 percent ľudí.“
Havlík hovorí, že u časti voličov stále doznieva eufória z výsledkov volieb. „Týka sa to voličov, ktorí sa obávali, že HZDS alebo Smer môžu dosiahnuť veľmi dobrý volebný výsledok,“ hovorí. „Keby napríklad odborári vychádzali z poznania týchto skutočností, tak by protesty odložili, pretože ich stredajšia akcia momentálne nemala veľkú šancu.“
V najbližších mesiacoch sa však dá očakávať, že negatívnych hodnotení vývoja znovu pribudne. „Bolo to tak aj po voľbách pred štyrmi rokmi. V decembri 1998 sme jedinýkrát za celé volebné obdobie namerali prevahu pozitívnych hodnotení, nikdy potom sa to už nestalo. Len čo sa opatrenia, ktoré vláda pripravuje na budúci rok, premietnu do reality, znovu sa viac prejavia negatívne hodnotenia. Ale proces nemusí byť taký dramatický ako v roku 1998, lebo vláda je homogénnejšia a časť voličov, ktorá je pravicovo orientovaná, nebude hodnotiť opatrenia vlády tak zle,“ povedal Haulík.
Pomerne dobré výsledky prieskumu pre vládnu koalíciu Ľubomír Lintner z ANO vysvetľuje tým, že šancu vládnuť dostali programovo blízke strany. „Táto vláda vznikla, aby mala odvahu urobiť to, čo nemali odvahu spraviť predchádzajúce vlády,“ odpovedal na otázku, či vláda nestratí odvahu robiť reformy, keď jej začnú klesať preferencie. Tvrdí, že dôležité je, aby občania videli svetlo na konci tunela. (rf, rp)