Vláda dostala od parlamentu dôveru. Potrebovala na to aspoň 76 hlasov zo 150. Ku koalícii sa hlási 78 poslancov, k opozícii 72. Zo 141 prítomných za vyslovenie dôvery hlasovalo všetkých 78 poslancov SDKÚ, SMK, KDH a ANO. Proti bolo 63 poslancov HZDS, Smeru a KSS.
Opozícia sa neúspešne snažila presadiť k vládnemu programu niektoré doplňujúce uznesenia. Napríklad komunisti žiadali, aby vláda prijala Európsky zákonník sociálneho zabezpečenia a Európsku sociálnu chartu. O návrhu však snemovňa nehlasovala, lebo bol zmätočný. Poslanec SMK Pál Farkas vysvetlil, že charta už je súčasťou nášho právneho poriadku.
Pozornosť deň pred hlasovaním vzbudil ústretovým príspevkom v diskusii podpredseda parlamentu za HZDS Viliam Veteška. Predniesol niekoľko návrhov, preto sa včera čakalo, ako zareaguje koalícia. Jeho návrhy na vytvorenie ústredného orgánu štátnej správy pre cestovný ruch či na vyčlenenie jedného percenta z príjmov z aktívneho zahraničného cestovného ruchu na štátnu propagáciu turizmu poslanci odmietli.
Kresťanský demokrat Július Brocka SME povedal, že hlasoval za Veteškov druhý návrh, lebo nebol zlý. Myslí si, že vláda by mohla v budúcnosti taký nápad prijať. Šéf ANO Pavol Rusko išiel za Veteškom a povedal mu, že urobil vážnu politickú chybu, keď predniesol návrh krátko pred hlasovaním. „Pán Veteška mal prísť a mal to prediskutovať so mnou a ministrom hospodárstva. Bol by úspešnejší,“ dodal.
Monike Beňovej zo Smeru vo vládnom programe chýbal záväzok prijať národný plán regionálneho rozvoja a vysvetlenie, akú pozíciu bude vláda zastávať pri usporiadaní Európskej únie v budúcnosti. „Je to nemerateľný materiál a neviem, čo sa bude po štyroch rokoch z vládneho vyhlásenia odpočítavať,“ dodala.
IGOR STUPŇAN