nutie členstva v Severoatlantickej aliancii je tohtoročnou základnou celonárodnou prioritou nielen rezortu obrany a zahraničných vecí, ale celej vlády.
"O tom, či sa NATO bude rozširovať a či SR bude mať šancu byť zaradená do tejto skupiny, sa rozhodne v nasledujúcich desiatich mesiacoch," povedal. Avšak ešte predtým, než SR dostane pozvánku na začiatok rozhovorov o vstupe, bude treba vyvinúť maximálne úsilie a presvedčiť, že Slovensko bude pre alianciu i bezpečnosť v Európe výrazným prínosom.
Za strategické oblasti rezortu obrany, v ktorých je nevyhnutný výrazný posun, premiér označil úspešnú transformáciu a reštrukturalizáciu Armády SR, systémové opatrenia zamerané na interoperabilitu a kompatibilitu s ozbrojenými silami členských krajín NATO, ale aj jazykovú vybavenosť slovenských vojakov. Dodal, že miera stotožnenia zamestnancov rezortu obrany a armády s touto prioritou bude základom pre rozhodovanie aj o ich ďalšom postupe v kariére.
V rámci medzinárodných aktivít M. Dzurinda spomenul svoju nadchádzajúcu návštevu USA, v rámci ktorej by sa mal stretnúť s novým prezidentom Georgeom W. Bushom. V máji sa v Bratislave uskutoční konferencia za účasti premiérov ôsmich ašpirantských krajín NATO. Premiér taktiež oznámil, že raz mesačne sa bude stretávať s ministrom zahraničných vecí, ministrom obrany i náčelníkom Generálneho štábu, aby spoločne koordinovali postup strategických rozhodnutí a plnenia čiastkových úloh prístupového procesu.