SME

Pellegrini: Ministerstvo školstva vidím inak, ako som ho našiel

Nový šéf po nástupe zistil, že pri zabezpečovaní učebníc sú v sklze. Na ministerstve chce upratovať.

Minister školstva Peter Pellegrini.Minister školstva Peter Pellegrini. (Zdroj: SITA)


BRATISLAVA. Minister školstva Peter Pellegrini (Smer), ktorý je v úrade necelý týždeň, chce robiť zmeny v úrade.

"Ja si predstavujem fungovanie rezortu inak, ako som ho našiel," vyhlásil po stredajšom rokovaní vlády, ktoré po prvý raz absolvoval ako šéf rezortu školstva.

Dodal, že najprv si musí na ministerstve upratať. Podľa neho sa totiž nedá riadiť úrad, ktorý svojou štruktúrou nezodpovedá organizácii typu ministerstva.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Šéf rezortu školstva tiež po nástupe do úradu zistil, že proces zabezpečovania učebníc pre školy na september je v sklze.

SkryťVypnúť reklamu

Plánuje letné upratovanie

Pellegrini chce na ministerstve upratovať počas leta.

"Budem musieť preskupiť zodpovednosť pod jednotlivých štátnych tajomníkov, vyčleniť to, čo patrí do úloh vedúcej služobného úradu. Budem musieť zmeniť celkovo procesy, pretože postrádam tam nejakú jasnú hierarchiu v riadení," povedal.

Pellegrini sa bude zaoberať aj zlučovaním ústavov a organizácií spadajúcich pod rezort školstva, ktorých je podľa neho priveľa.

Časť peňazí, napríklad aj na zvyšovanie platov učiteľov, chce nájsť priamo na ministerstve - na prevádzke a zrušením neefektívnych činností.

Dodal, že procesy nechce brzdiť a nemieni sa s rezortom oboznamovať pol roka a nič nerobiť.

Problémy s učebnicami

Do úradu nastúpil Pellegrini z postu štátneho tajomníka ministerstva financií minulý štvrtok po tom, čo jeho predchodca Dušan Čaplovič (Smer) podal demisiu.

SkryťVypnúť reklamu

Hneď po vymenovaní do funkcie vyhlásil, že sa ako prvé spýta na učebnice a či budú v septembri zabezpečené.

"Nie som momentálne najšťastnejší z toho, čo som zistil. Časť učebníc už síce bola expedovaná, časť učebníc už bola aj distribuovaná, na časti objednávok sa práve pracuje. Ale zistil som, že nie všetko je zabezpečené na sto percent a ja budem musieť tento a budúci týždeň prijímať zásadné opatrenia tak, aby k 1. septembru gro učebníc, ktoré si školy objednali, v školách mali," povedal v stredu Pellegrini.

Podľa neho časť procesu pri zabezpečení učebníc mešká. "Časť toho procesu je v sklze a bola podľa mňa zo strany úradníkov ministerstva podcenená a zanedbaná," vyhlásil nový šéf rezortu školstva.

Na zmeny má dva roky

Zmeny v školstve plánuje Pellegrini robiť postupne a nedajú sa podľa neho robiť zo dňa na deň.

SkryťVypnúť reklamu

"Ja mám pred sebou necelé dva roky, takže budem rád, ak vôbec zmeníme smerovanie rezortu, skvalitníme servis, ktorý je našou povinnosťou poskytovať školám a pedagógom," povedal.

Podľa jeho slov ale urobí všetko pre to, aby sa zlepšilo povedomie o školstve ako takom, výsledky absolventov a postavenie učiteľov.

Ministri sa v stredu stretli na rokovaní vlády posledný raz pred letnou päťtýždňovou pauzou.

Chce obnoviť diskusie o zmenách zákonov

Peter Pellegrini chce obnoviť diskusie o legislatívnych zmenách v kľúčových školských zákonoch.

"Opäť zvolám všetky zúčastnené strany, ktorých sa dotýkajú tieto zákony," vyhlásil po rokovaní vlády šéf rezortu školstva.

Podľa toho, ako bude prebiehať diskusia, zváži, či niektoré návrhy prerobia.

SkryťVypnúť reklamu

Diskusiu o pripravovaných zmenách v školstve odštartoval ešte Pellegriniho predchodca Dušan Čaplovič.

Zámery, z ktorých chcel rezort pri úpravách v zákonoch vychádzať, poslal združeniam a organizáciám v školstve na pripomienkovanie. Zmeny však už Čaplovič presadiť nestihol, lebo po viac ako dvoch rokoch vo funkcii podal demisiu.

"Nanovo obnovím diskusie o legislatíve, pretože aj v utorok na rektorskej konferencii som zistil, že nie všetko je ešte predrokované," povedal dnes Pellegrini.

Rezort školstva pod Čaplovičovým vedením plánoval napríklad podľa materiálov na diskusiu meniť financovanie v školstve, odobrať časť peňazí súkromným školám, posilniť napríklad právomoci školskej inšpekcie pri vyraďovaní škôl zo siete či ustanoviť v zákone, že materské školy budú prijímať deti podľa svojich kapacitných možností, ktoré ale už niekoľko rokov nie sú dostačujúce, ale aj mnohé ďalšie zmeny. Šlo však len o zámery, ktoré ešte neboli spísané do paragrafovej formy návrhov noviel zákonov. Tie chceli po diskusii zverejniť na jeseň.

SkryťVypnúť reklamu

Nový minister teraz hovorí, že diskusie o legislatívnych zmenách obnoví. "Urobíme všetko pre to, aby sme na jeseň otvorili vážnu diskusiu a začali predstavovať reálne kontúry nových legislatívnych zmien," povedal Pellegrini.

Zmeny však majú podľa neho ešte čas aj po septembri 2014, pretože ich účinnosť väčšinou kopíruje začiatok školského roka, a teda september 2015 by stihli aj pri nejakom časovom posune.

Školstvo

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  5. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  1. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  2. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  3. Zlatý sen vo vzduchu
  4. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  7. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  8. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 7 937
  2. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 5 493
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 455
  4. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 5 381
  5. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 3 468
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 896
  7. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 2 607
  8. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 217
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Momentka zo zápasu Slovinsko - Kanada na MS v hokeji 2025.

Analýza druhého súpera Slovákov na MS.


Marián Michalovský
Fotka zo zápasu Edmonton Oilers - Vegas Golden Knights.

V zostave Washingtonu naďalej absentuje slovenský obranca Martin Fehérváry.


TASR
Luke Humphries.

Bratislava hostila exhibíciu svetových šípkarov a slovenských celebrít.


Andrej Golian počas úvodného zápasu na MS v hokeji 2025 proti Švédsku.

Mladý obranca sa stal témou na sociálnych sieťach.


Martin Turčin
SkryťZatvoriť reklamu