BRATISLAVA. Nová ústavná sudkyňa Jana Baricová bola medzi jedenástimi sudcami Najvyššieho súdu, ktorí v roku 2011 vysúdili od štátu cez diskriminačné žaloby po 100-tisíc eur.
Žaloby podali spoločne preto, že sa cítili znevýhodnení voči špeciálnym sudcom, ktorí mali zo zákona vyššie príplatky. Peniaze od štátu napokon nepýtala.
„Dúfam, že budem môcť využiť svoje skúsenosti a znalosti na posilnenie prvkov právneho štátu,“ povedala Jana Baricová po tom, ako ju prezident Andrej Kiska vo štvrtok vymenoval do funkcie.
Vďaka Harabinovi
Na Ústavný súd Baricovú nominoval bývalý šéf Najvyššieho súdu Štefan Harabin. Ten za vlády Ivety Radičovej čelil návrhu na discplinárne konanie za to, že sa proti verdiktu v kauze antidiskriminačných žalôb jedenástich kolegov neodvolal.
Baricová bola na Najvyššom súde v správnom kolégiu. Harabina sprevádzala na zahraničných cestách.
Po prezentácii na ústavnoprávnom výbore v máji tohto roka sa Baricová pre SME odmietla vyjadriť, čo si o Harabinovi myslí.
„Prepáčte, ale to je veľmi osobná otázka. To je absolútne nevhodné, aby som sa vyjadrovala.“ Potom povedala, že Harabin je „normálny sudca“. Vo štvrtok vzťah s ním označila za pracovný.
Harabin v roku 2010 navrhoval Baricovú aj na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu. Vtedajší minister vnútra Daniel Lipšic to vzhľadom na jej antidiskriminačnú žalobu označil za nevhodné a vláda návrh zamietla.
Baricová: Cítim sa poctená
Baricová je pritom jedinou z kandidátov na ústavných sudcov, ktorú si prezident vybral. U ostatných vraj nezistil trvalý záujem o ústavné súdnictvo.
S predsedom parlamentu Pavlom Paškom (Smer) chce na túto tému v najbližších dňoch rokovať.
"Za kandidátku vás zvolil parlament, ja ako prezident som vás menoval, ale aj parlament aj prezident len reprezentujú občanov a vy budete reprezentovať a hájiť hlavne občanov. Myslite na nich," prihovoril sa Baricovej po vymenovaní prezident.
Novej ústavnej sudkyni zaprial veľa síl, rozumu a správnych rozhodnutí. "Verím, že aj vašou prácou sa podarí stav našej justície a dôveru ľudí v ňu zlepšiť."
Baricová sa ujala svojej funkcie zložením sľubu do rúk prezidenta, prevzala dekrét o vymenovaní a svojím podpisom zloženie sľubu a prevzatie dekrétu potvrdila.
"Cítim sa poctená a dúfam, že budem môcť využiť svoje skúsenosti a znalosti na posilnenie prvkov právneho štátu. Vždy sa dá všetko zlepšiť, nikdy nerobíme tak dokonale, aby sme nemohli byť ešte lepší," povedala Baricová médiám po vymenovaní.
Nová ústavná sudkyňa si uvedomuje, že pre dvoch chýbajúcich sudcov budú mať tí ostatní viac práce. "Ale nerobím si z toho ani starosť ani problém a teším sa na prácu."
Baricová zaujme jednu z pozícií ústavných sudcov Jána Lubyho, Jána Auxta a už zosnulého Juraja Horvátha, ktorým vypršalo funkčné obdobie 4. júla.
Macejková: Sudcovia chýbajú
Predsedníčka Ústavného súdu Ivetta Macejková vysvetlila, že rozvrh práce teraz budú musieť urobiť na 11 sudcov, zvyšní dvaja im budú dosť chýbať, no rozhodnutie prezidenta akceptujú.
"Ale potrebovali by sme 13 sudcov, dnes je totiž na súde 9700 nevybavených vecí. Potrebujeme každého sudcu."
Žiadny z ostatných kandidátov zatiaľ podľa nej sťažnosť na Ústavný súd nepodal.
Premiér Robert Fico vo štvrtok vyhlásil, že za to, že má Ústavný súd jedenásť sudcov, zodpovedá práve Kiska.
Prezident už minulý týždeň vysvetlil, že sa rozhodoval na základe osobného rozhovoru i odporúčaní právnických autorít.
"Urobil som všetko podľa vlastného svedomia a vedomia a za svojím rozhodnutím si stojím," povedal pred niekoľkými dňami Kiska.
Pri ostatných piatich kandidátoch, ktorých zvolil parlament, prezident podľa svojich slov nespochybňuje ich odbornosť v prípade postov, ktoré v súčasnosti zastávajú.
"V prípade ústavného práva a ústavného súdnictva som však nezistil ich trvalý záujem ani dostatočnú odbornú spôsobilosť," argumentoval Kiska.
"Nie sú mi známe ani výsledky sústavnej práce, ktoré by dokazovali ich ozajstný záujem stať sa najvyššími sudcami tejto krajiny."
Prezidenta kritizuje Paška
Paška však tvrdí, že prezident vymenovaním len jednej sudkyne nenaplnil povinnosti vyplývajúce z ústavy.
"Ústava hovorí, že sudcov Ústavného súdu vymenúva na návrh Národnej rady na 12 rokov prezident. Nikde som nenašiel odkaz, že prezident by mal zriaďovať akékoľvek orgány i komisie, ktoré majú preverovať, či legitímne zvolení kandidáti majú, alebo nemajú spĺňať nejaké kritériá," zdôraznil Paška.
Pripomenul, že všetci šiesti kandidáti prešli predpísanou procedúrou a boli riadne zvolení za kandidátov. "Ústava nepozná pojem vhodnosti či nevhodnosti."
Prezident minulý týždeň zaslal predsedovi Národnej rady list s výzvou, aby parlament určil štyroch kandidátov, z ktorých by mohol vymenovať dvoch ďalších členov na ostávajúce voľné miesta.

Beata
Balogová
