Bratislava 15. novembra (TASR) - Slovenská polícia pred nadchádzajúcim summitom NATO, ktorý sa uskutoční 21. a 22. novembra v Prahe, pripravuje bezpečnostné opatrenia na hraniciach s Českou republikou. Sprísnená bude i ochrana jednotlivých zastupiteľských úradov členských krajín NATO.
Pred novinármi to dnes uviedol prezident PZ Anton Kulich. Vyslovil zároveň predpoklad, že v prípade, ak sa neželaným demonštrantom nepodarí dostať do ČR cez iné krajiny, určite sa budú pokúšať o vstup cez Slovensko. Polícia SR má v tejto súvislosti aj konkrétne operatívne informácie, o ktorých však Kulich nechcel bližšie hovoriť. Prípadné zdržanie cestujúcich do ČR bude závisieť podľa neho od situácie.
Česká republika však pristúpila na spoločnej hranici k zvýšeným a dôkladným prehliadkam motorových vozidiel, kvôli čomu sa tvoria až niekoľkokilometrové kolóny. Vedúcich funkcionárov polície krajín V4 a Rakúska dnes v Bratislave informoval policajný prezident Jiří Kolář o intenzite a úrovní bezpečnostných opatrení, bezpečnostných rizikách a možnostiach a taktike polície počas akcie. Hovorili spolu aj o konkrétnych osobách, ktoré by mohli byť nebezpečné. Na čiernej listine je takmer 2000 ľudí.
Kolář predpokladá v Prahe počas summitu účasť asi 10 až 12 tisíc demonštrantov. Z nich viac ako 80 percent však podľa neho vyjadruje svoje i keď radikálne názory v rámci demokratických pravidiel. Česká republika nasadila do akcie spolu 12 tisíc policajtov, pričom 5,5 tisíc z nich budú posily z ostatných krajov. Ochranu tzv. VIP osôb a objektov bude zabezpečovať 2000 mužov zákona. K dispozícii budú i ostreľovači, pyrotechnici a letecká služba.
Žiadne špeciálne opatrenia nepripravujú slovenskí colníci. Česká strana ich o to ani nepožiadala. Na zvýšených kontrolách českých colníkov podľa hovorkyne Colného riaditeľstva Silvie Balázsikovej ich slovenskí kolegovia neparticipujú. Dodala, že Colná správa sa zaoberá len kontrolou tovaru. Na hranici narastajú čakacie lehoty a na výstupe zo Slovenska sa kumulujú najmä nákladné vozidlá na našom území a podľa hovorkyne "rastie nervozita".
Železničnú políciu SR, ktorá monitoruje situáciu, požiadala česká strana o spoluprácu. Zatiaľ však nezaznamenala problémy, povedal jej hovorca Jozef Búranský. "Ak by aj nejaké vznikli, budeme ihneď zasahovať," dodal.
*bum, alf som