Muža na smrť dobila skupina piatich osadníkov. V obci je napätá atmosféra.
OBORÍN. Piati osadníci z obce Oborín napadli muža a ženu vo dvore ich rodinného domu v stredu 2. júla.
Tridsaťjedenročný Pavol po viacerých úderoch do hlavy drevenou palicou vážnym zraneniam podľahol v michalovskej nemocnici.
Polícia už v tejto súvislosti obvinila päť osôb, dvoch mužov, dve ženy a jedného mladistvého.
Násilná smrť mladého muža obyvateľov obce zaskočila. Oborínčania priznávajú, že doteraz vládol v obci pokoj.
Okrem menších krádeží úrody zo záhrad bolo spolužitie s rómskym etnikom bez výrazných konfliktov.
Policajné hliadky zatiaľ nechcú
V Oboríne žije vyše 700 obyvateľov. Útok na mladého muža sa odohral v časti Kucany, kde býva približne 200 obyvateľov. Až 70 percent z nich sú Rómovia.
Starosta obce Arpád Csuri potvrdil, že brutálny čin obyvateľov pobúril. „V obci je napätie. Každý odsudzuje, čo sa stalo,“ povedal starosta.
Csuri dodal, že napriek vyostrenej situácii nie sú v obci zatiaľ potrebné policajné hliadky. „Nie je to až v takom štádiu, aby dochádzalo k útokom a ďalším incidentom,“ spresnil starosta.
Starosta vysvetlil, že je to prvý závažný incident v obci. Doposiaľ Rómovia spolunažívali s dedinčanmi bez zásadných problémov. „Problémy s takýmto dosahom tu neboli,“ podotkol Csuri.
„Je to veľmi zvláštne, že sa niečo také stalo. Také vyostrené konflikty sme tu nemali. Neviem si to vysvetliť,“ povedal Gabriel Nagy, ktorý v Oboríne býva osem rokov. „Stalo sa, že sa mladí pochytili, keď si vypili, ale toto?“
Podľa Nagya boli v obci v minulosti len menšie krádeže, najmä úrody zo záhrad.
Tünde Szatmáriová z Oborína potvrdila, že život v obci bol doteraz pokojný. „Ja osobne som nemala v obci žiadne problémy. Ale toto je veľké nešťastie,“ uviedla.

Obeť dobili na smrť
Skupina osadníkov napadla ženu a muža vo dvore ich rodinného domu v stredu 2. júla.
Útočníci spôsobili Pavlovi veľmi ťažké zranenia mozgu, viacnásobné zlomeniny lebky, krvácanie a ťažký opuch mozgu. Ležal v michalovskej nemocnici na oddelení anesteziológie a intenzívnej medicíny v kóme. Po niekoľkých dňoch od útoku zraneniam podľahol.
Polícia po úmrtí obete prekvalifikovala prečin ublíženia na zdraví na zločin zabitia, potvrdil to krajský policajný hovorca z Košíc Alexander Szabó.
"Všetci piati sú obvinení z prečinu výtržníctva, dve ženy a 26-ročný muž aj z prečinu porušovania domovej slobody," uviedol Szabó v stredu.
Ďalší, doposiaľ sedemkrát súdne trestaný 38-ročný muž, spolu s mladistvým chlapcom sú obvinení zo zločinu zabitia. Staršieho z obvinených už umiestnili do väzby, v prípade zabitia mu hrozí trest odňatia slobody na sedem až desať rokov, u mladistvého sa tento trest kráti na polovicu.
Vyšetrovanie podľa policajného hovorcu objasnilo skutočnosti, ako k útoku došlo.
„Po predchádzajúcej slovnej hádke traja obvinení neoprávnene spoločne vošli cez nezamknutú bránku do dvora domu, kde jedna z obvinených žien fyzicky napadla poškodenú 35-ročnú ženu. Udierala ju rukami a neskôr aj drevenou palicou. Spôsobila jej zranenia s dobou liečenia do 7 dní,“ uviedol hovorca.
Napadnutej žene prišiel na pomoc 31-ročný brat Pavol. Fyzicky ho napadli traja obvinení.
„Udierali ho po rukách a tele. Potom všetci vyšli z dvora na ulicu, kde ho obvinený 38-ročný muž udrel drevenou palicou po hlave. Po údere muž spadol na zem. Ležiaceho muža ešte obvinený mladistvý chlapec viackrát udrel drevenou palicou,“ dodal Szabó.
Podľa sestry poškodenej ženy útočníci vošli na ich pozemok s úmyslom fyzicky im ublížiť.
Policajný prezident Gašpar: Ak je problém, konáme
Policajný prezident TIBOR GAŠPAR hovorí, že problémy so spolunažívaním medzi Rómami a majoritou polícia riešiť nemôže. „Nie sme sociálni pracovníci,“ tvrdí.
Aké preventívne opatrenia robí polícia v lokalitách, kde je vysoká kriminalita a žijú tam početné segregované skupiny ľudí?
„Situáciu vyhodnocujeme na území celého Slovenska každý deň. Ak niekde vyskočí bezpečnostný problém, reagujeme presunom policajtov či pátracími akciami. Štatistiky ukazujú, že kriminalita na celom území Slovenska klesá.“
Ako konkrétne teda reagujete?
„Posilníme hliadky v problémových lokalitách, zriadili sme pohotovostné motorizované jednotky (PMJ), ktoré v rámci kraja vedia do pätnástich minút kdekoľvek zasiahnuť, zvýšili sme aj počet rómskych bezpečnostných špecialistov zo 75 na takmer 250, do problémových regiónov presúvame policajtov. Najviac ich máme na východe. V Košickom kraji slúži dnes 150 členov PMJ, v Trnavskom kraji iba šesťnásť. Nie sme však sociálni pracovníci, ktorí majú zmierovať susedské vzťahy. “
Plánujete zvýšiť počet bezpečnostných špecialistov v osadách?
„Áno, ak o to obvodné oddelenie požiada. Títo policajti majú za úlohu tráviť 70 percent pracovného času medzi Rómami. Oproti piatim rokom sa bezpečnosť v lokalitách, kde pôsobia, zlepšila.“
Ako vnímate útoky Rómov na východe?
„Za posledných päť rokov kriminalita na celom území Slovenska klesá. Aj v regiónoch, kde sa udiali takéto prípady. Ak vytiahneme zo všetkých akcií len niektoré medializované, neznamená to, že aj tam kriminalita neklesla.“
Rudolf Sivý
Autor: mpo, jo

Beata
Balogová
