KOŠICE. V pondelok dopoludnia hliadka mestskej polície na chodníku v košickej mestskej časti KVP pristavila mladíka, ktorý niesol smaltovanú plechovú vaňu. Redaktor denníka Korzár bol svedkom toho, ako príslušníci postupovali.
Obyvateľa rómskeho sídliska Lunik IX sa opýtali, odkiaľ vaňu zobral. Chlapec im povedal adresu bytu, ktorý majiteľ rekonštruuje a kovový predmet mu dal s tým, že si ho môže odniesť do zberu.
Policajtom vysvetlenie stačilo, ale následne mu dali príkaz. „Daj si vaňu na seba, aby sme mohli spraviť fotku,“ povedali niekoľkokrát. „Daj na chrbát tak, že teba ani nebude vidno,“ pokračoval príslušník.
Zábavná fotografia
Chlapec chvíľu váhal, potom zapózoval podľa požiadaviek. Jeden z mestských policajtov urobil služobným fotoaparátom niekoľko záberov. Obaja sa smiali.
Zákon o obecnej polícii nedáva jej príslušníkom oprávnenie vyhotovovať obrazové snímky konkrétnej osoby.
Ako jednu zo základných povinností predpis policajtovi ukladá „dbať na vážnosť, česť, dôstojnosť občanov i svoju vlastnú“.
Mestská polícia denníku Korzár udalosť vysvetlila tak, že hliadka robila „fotodokumentáciu miesta, kde vykonávala kontrolu“.
Pokyn na fotenie pri kontrolách v okolí supermarketu na KVP mal dať veliteľ stanice Ladislav Papp po sťažnostiach občanov na bezdomovcov, ktorí sa tam zdržiavajú a znečisťujú priestranstvo.
Totožnosť nezisťovali
Fotografovanie chlapca bolo podľa neho súčasťou zisťovania, či vaňa nie je kradnutá.
„Príslušníci preverovali, či sa muž nedopustil správneho deliktu. V tejto súvislosti vykonali fotodokumentáciu osoby s predmetom,“ uviedol Papp.
Prečo mestskí policajti mladíka fotili, ale pritom si nezistili jeho meno, ani nič nespisovali, vysvetľuje tým, že na to nebol dôvod „nakoľko šetrením zistili, že konanie osoby nie je priestupkom ani iným správnym deliktom“.
„Neviem, prečo si ma fotili, veď som im povedal, od koho vaňu mám,“ povedal denníku Korzár 16–ročný Kevin.
Postup policajtov vnímal tak, že sa zabávali. „A ešte to robili zadarmo,“ posťažoval sa.
Policajti: Smiali sa ľudia, my nie
Veliteľ stanice to odmieta. „Osobu, ktorá niesla vaňu, zbadali občania. Nakoľko ju niesla na chrbte, zdalo sa to ľuďom smiešne a začali sa smiať,“ tvrdí.
Podľa Jána Andrejka, prezidenta združenia náčelníkov obecných a mestských polícií, môžu tieto poriadkové zložky snímať občana len v rámci „monitorovania priestoru prístupného verejnosti“.
Na účely ochrany verejného poriadku, bezpečnosti, odhaľovania kriminality alebo ochrany majetku a zdravia to dovoľuje zákon o ochrane osobných údajov.
Všetko mali zapísať
„Priestor možno monitorovať len vtedy, ak je zreteľne označený ako monitorovaný... Vyhotovený záznam možno použiť len na účely konania o priestupkoch a trestného konania,“ popísal Andrejko.
Dodáva, že takéto konanie musí mestský policajt zaznamenať v zápisnici, aj keď sa priestupok nepotvrdí, rovnako aj zaevidovať skutočnosť, že bol urobený obrazový záznam.

Beata
Balogová
