BRATISLAVA. Bratislavskí sudcovia sa obrátili na poslancov Národnej rady a na verejnú ochrankyňu práv Janu Dubovcovú, aby zvážili podanie návrhu na Ústavný súd, ktorý by mohol rozhodnúť o súlade či nesúlade previerok s Ústavou.
Informovala o tom zástupkyňa sudcov Katarína Javorčíková.
Sudcovia k svojej žiadosti priložili odmietavé stanovisko k previerkam, pod ktoré sa podľa Javorčíkovej podpísalo 660 z približne 1400 slovenských sudcov a podporilo ho aj sedem plén sudcov okresných a krajských súdov.
K žiadosti pripojili aj obdobné stanovisko pléna Najvyššieho súdu a stanovisko pléna sudcov v obvode Krajského súdu Košice.
Súčasťou žiadosti sú tiež negatívne stanoviská Európskej asociácie sudcov a Poradnej rady pre európskych sudcov pri Rade Európy.
"Dovoľujeme si Vás požiadať, aby sa ste sa oboznámili s dôvodmi pripojených dokumentov a zvážili podanie návrhu," uvádza sa v žiadosti sudcov.
Na žiadosť už reagovala verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová. Najskôr však musí vyriešiť, či takýto podnet vôbec môže podať.
"V tejto chvíli Kancelária verejného ochrancu práv neeviduje podnet od sudcov. Keď mi bude doručený, oboznámim sa s ním, zvážim ho a s veľkou pravdepodobnosťou dám podanie na Ústavný súd," uviedla Dubovcová.
Predpisy k previerkam sudcov môže na Ústavnom súde napadnúť 30 poslancov, vláda, generálny prokurátor, prezident, verejný ochranca práv a od 1. septembra aj predseda Súdnej rady.
Ak by chceli riešiť previerky na Ústavnom súde samotní sudcovia, museli by ísť zložitou cestou žaloby pri konkrétnom súdnom konaní.