BRATISLAVA. Predseda KDH Ján Figeľ nechce podľa europoslankyne Moniky Flašíkovej Beňovej (Smer) vystúpenia europoslancov v parlamente možno aj preto, že sa bojí odhalenia svojej neschopnosti.
"Ako bývalý vyjednávač pri vstupe Slovenska do Únie a neskôr aj ako komisár mal Figeľ spraviť omnoho viac pre priblížene európskych inštitúcií občanom," uviedla Flašíková Beňová.
"Dnes sa bojí, aby europoslanci nedemaskovali jeho vtedajšiu a žiaľ aj súčasnú politickú, odbornú a morálnu neschopnosť," tvrdí.
Zároveň je podľa Flašíkovej Beňovej smutné, keď sa Figeľ takto vyjadruje o svojich kolegoch Anne Záborskej a Miroslavovi Mikolášikovi (KDH).
"Je to prejav jeho arogantnej nadutosti," doplnila sociálna demokratka.
Mikolášik viní aj médiá
Za priestor v parlamente je aj Miroslav Mikolášik z KDH. Zo slabej informovanosti verejnosti o aktivitách slovenských europoslancov viní médiá.
"Médiá na Slovensku venujú celú svoju energiu dianiu v parlamente. Pričom viac ako 80 percent legislatívy schvaľujú slovenskí poslanci práve zákony prichádzajúce ´z Európy´," uviedol Mikolášik.
Zdôraznil, že prácu europoslancov treba ľuďom približovať. Ich neinformovanosť môže podľa politikov za rekordne nízku účasť v uplynulých eurovoľbách.
Figeľ: Môžu chodiť na výbor
Figeľ vyhlásil že KDH nepovažuje za dobré a efektívne riešenie z hľadiska politického vzťahu, aby europoslanci opakovane pravidelne cez rok vystupovali v pléne parlamentu.
Zdôraznil, že europoslanci majú pracovať v Európskom parlamente.
Pripomenul, že europoslanci majú priestor v európskom výbore Národnej rady. Tam však podľa neho nechodia, prípadne sa objavia pred voľbami.
Europoslanci avizovali, že by chceli vystupovať aj v pléne Národnej rady. O priestor mienia požiadať predsedu parlamentu Pavla Pašku (Smer) listom.
Väčšina slovenských europoslancov plánuje list podpísať, problém s ním má Boris Zala aj Monika Smolková. Tí sa pre svoj kritický postoj dostali do sporu aj so svojimi spolustraníkmi zo Smeru.