Prehľad domácich udalostí od 9. do 15. novembra

BRATISLAVA 16. novembra (SITA) - 9. novembra Občania očakávajú nárast inflácie. Vyplýva to z posledného pravidelne sa opakujúceho prieskumu Spotrebiteľský barometer, v ktorom Ústav pre výskum verejnej mienky (ÚVVM) pri Štatistickom úrade (ŠÚ) S

R opäť sondoval, aká je spotrebiteľská atmosféra na Slovensku. Podiel respondentov, ktorí si myslia, že ceny sa v nasledujúcom období budú zvyšovať vyššou mierou ako doposiaľ sa za tri mesiace zvýšil o 14%, z júlových 26 % na aktuálnych 40 %. Reprezentatívny výskum sa uskutočnil v dňoch 1. až 10. októbra technikou štandardizovaného rozhovoru prostredníctvom dotazníka. Na spracovanie bolo z 1 200 odovzdaných 1 113 dotazníkov. Jeden respondent v tomto prieskume "reprezentoval" 3 844 obyvateľov SR zo sledovaného základného súboru.
Hádkou medzi predstaviteľmi Strany demokratickej ľavice (SDĽ) a Sociálnodemokratickej alternatívy (SDA) vyvrcholilo stretnutie ľavicových odborníkov, ktorí diskutovali o Programovom vyhlásení vlády (PVV) SR. Podpredsedníčke SDA Erike Kvapilovej prekážala na seminári prítomnosť novinárov. SDĽ si robí lacnú reklamu, povedala Kvapilová, zároveň dodala, že na politické vyhlásenie je iný priestor.
Krajská rada a Krajský snem Slovenskej národnej strany (SNS) v Nitre vyzvali predsedníčku SNS Annu Malíkovú, aby do 30. novembra odstúpila. Spolu s Malíkovou by malo odstúpiť aj celé vedenie strany reprezentované podpredsedami a bývalými poslancami Národnej rady SR.

10. novembra
Slovenská republika sa o podpore prípadného útoku na Irak rozhodne v pravý čas, uviedol po rokovaní s ministrom zahraničných vecí Eduardom Kukanom a ministrom obrany Ivanom Šimkom premiér Mikuláš Dzurinda. Premiér vyjadril potešenie z toho, že Bezpečnostná rada OSN prijala jednohlasne novú rezolúciu o Iraku. "Vláda SR bude stáť pevne a principiálne na strane ochrany základných ľudských hodnôt, kde na najvyššom mieste je právo človeka na život, na život v slobode, rešpektujúc všetky základné ľudské a občianske práva," dodal.
Vedúci Kancelárie prezidenta Jozef Stank predloží osobnému tajomníkovi hlavy štátu Milanovi Krajčovičovi návrh, za akých podmienok bude môcť pri prezidentovi pracovať aj po Novom roku. Ako uviedol Stank, súčasný postup, vďaka ktorému môže Krajčovič v kancelárii pracovať, je zákonný. Ak budú osobnému tajomníkovi vyhovovať podmienky, ktoré mu predloží, nemá nič proti tomu, aby v kancelárii pracoval naďalej. Krajčovič poberá plný invalidný dôchodok a pracuje v kancelárii na dohodu o pracovnej činnosti, nemôže však pracovať sústavne, čiže nie dlhšie ako šesť mesiacov.
Hlasovacie lístky pre komunálne voľby, ktoré sa uskutočnia 6. a 7. decembra, sú už v tlačiarni. Každý okres ako aj mesto bude mať k dispozícii určitú rezervu hlasovacích lístkov. Pre každý volebný obvod je vyhotovený hlasovací lístok spoločný pre zaregistrovaných kandidátov na poslancov a samostatne pre kandidátov na starostu obce a primátora. Na hlasovacom lístku pre voľbu poslancov je uvedený aj počet členov obecného (mestského) zastupiteľstva, ktorý má byť vo volebnom obvode zvolený. Voliči ich dostanú až v deň volieb vo volebnej miestnosti.
Trestné stíhanie pre podozrenie z trestného činu poškodzovania spotrebiteľa začal vyšetrovateľ Okresného úradu justičnej polície Bratislava IV. Urobil tak na základe trestného oznámenia, ktoré podal poslanec MZ Bratislava - Petržalka Juraj Kováč na zástupcu spoločnosti UPC Slovensko. Ako informoval J. Kováč, táto spoločnosť zvýšila ceny i napriek rozhodnutiu Telekomunikačného úradu (TÚ) SR z 24. júla minulého roka, podľa ktorého mala upraviť ceny za poskytovanie svojich služieb. Pritom "nútila od 1. februára 2001 svojich klientov strpieť zvyšovanie cien ako monopolný dodávateľ káblovej televízie," tvrdí J. Kováč. UPC tak podľa neho spôsobila zákazníkom škodu. Kováč podal ešte v máji podnet na UPC na Generálnu prokuratúru SR.

11. novembra
Neúčasť premiéra Mikuláša Dzurindu na mimoriadnom rokovaní Rady hospodárskej a sociálnej dohody (RHSD) spôsobila odchod šéfa Konfederácie odborových zväzov SR (KOZ) Ivan Saktora. Tripartita mala na najvyššej úrovni rokovať o Programovom vyhlásení vlády SR (PVV), premiér Dzurinda však svoju neúčasť odôvodnil avizovanými protestnými akciami odborárov. Pôvodným zámerom bolo podľa Saktora rokovanie o PVV za účasti premiéra, prezidenta KOZ a prezidenta Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ).
Odbory by si mali vo vzťahu k vláde vybrať medzi dialógom alebo populistickou demagógiou a politikárčením, uvádza sa v stanovisku predsedu vlády SR Mikuláša Dzurindu k jeho neúčasti na rokovaní Rady hospodárskej a sociálnej dohody (RHSD) SR. "Premiér bol pripravený na tripartitnej úrovni konzultovať Programové vyhlásenie vlády SR," uvádza sa ďalej v stanovisku, o ktorom informoval tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.
Podpredsedom Súdnej rady SR sa stal podpredseda Krajského súdu v Banskej Bystrici Jozef Hrabovský. Z15 hlasujúcich boli 13 za Hrabovského a dvaja boli proti. Na zasadnutí sa zúčastnil aj minister spravodlivosti Daniel Lipšic. Súdna rada ho opäť požiadala, aby riešil problém jej budúceho sídla. Hovorili aj o budúcoročnom rozpočte v časti všeobecné súdnictvo a o financiách pre radu.
Osobný tajomník prezidenta Milan Krajčovič a externý poradca hlavy štátu Ján Bílek majú diplomatické pasy. Podľa hovorcu ministerstva zahraničných vecí Borisa Gandela, obaja dostali pasy na základe žiadosti Kancelárie prezidenta (KP) SR, ktorej minister vyhovel. Bílka, ktorý v minulosti pôsobil ako hlavný poradca prezidenta, MZV už vyzvalo, aby diplomatický pas vrátil. Malo by to zabezpečiť oddelenie KP SR, ktoré eviduje a uschováva diplomatické pasy. Doposiaľ však Bílkov pas nevrátilo a neurobil tak ani externý poradca. Okrem Bílka a Krajčoviča majú diplomatické pasy aj deti Rudolfa Schustera, Ingrid a Peter.
Predsedníčkou Ústrednej volebnej komisie pre decembrové komunálne voľby sa stala Miloslava Čutková z Hnutia za demokratické Slovensko. Žreb zároveň určil, že funkciu podpredsedníčky bude zastávať zástupkyňa Občianskej konzervatívnej strany Eva Polakovičová. Do komisie delegovalo zástupcov 16 politických subjektov.
Neschváliť Programové vyhlásenie vlády SR - a tým kabinetu Mikuláša Dzurindu nevysloviť dôveru, odporučil NR SR iba výbor pre životné prostredie a ochranu prírody, v ktorom ako jedinom má opozícia väčšinu. Ďalšie dva výbory – Výbor NR SR pre európsku integráciu a Výbor NR SR pre verejnú správu, neprijali platné uznesenie, nakoľko pri konečnom hlasovaní bol rovnaký počet poslancov za i proti. Desať výborov odporučilo plénu PVV schváliť a vysloviť vláde dôveru.
Referendum o vstupe Slovenska do EÚ by sa malo konať 7. júna 2003. Dátum je uvedený v návrhu ministerstva zahraničných vecí a vláda by o ňom mala rozhodnúť do 18. decembra. Občana by mali v referende odpovedať na otázku: ”Súhlasíte s tým, aby sa Slovenská republika stala členským štátom Európskej únie?”. V návrhu štátneho rozpočtu na rok 2003 je v kapitole ministerstva vnútra na referendum vyčlenená suma 140 miliónov korún, ak sa bude konať v jeden deň. Štatistický úrad SR má v návrhu štátneho rozpočtu na rok 2003 na tento účel vyčlenených 28 miliónov korún. Plebiscit by teda občanov mal stáť 168 miliónov korún.
Predstavenie cieľov a priorít 6. rámcového programu pre vedu a výskum je cieľom medzinárodnej konferencie, ktorá sa uskutočnila od 11. do 13. novembra v Bruseli. Konferencia je jedným z najväčších vedeckých podujatí na svete, v rámci ktorého sa uskutoční množstvo sympózií, seminárov a okrúhlych stolov. Za Slovensko sa okrem iných na nej zúčastnil predseda Slovenskej akadémie vied (SAV) Štefan Luby a minister školstva Martin Fronc. Konferenciu organizuje Európska komisia (EK) a otvoril ju predseda Európskej rady, dánsky premiér Anders Fogh Rasmussen a komisár pre vedu Philippe Busquin.
Ministerstvo zahraničných vecí SR plne podporuje jednomyseľné prijatie rezolúcie Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov k Iraku, pričom za rozhodujúce považuje úplnú likvidáciu chemických, biologických a jadrových programov, ktoré rezolúcia sleduje. Ministerstvo považuje rezolúciu za významný krok k odstráneniu zbraní hromadného ničenia a za poslednú výzvu OSN a medzinárodného spoločenstva pred prípadnou vojenskou akciou. Tiež vyzýva Irak na bezpodmienečné prijatie rezolúcie, ktorá by umožnila zbrojným inšpektorom neobmedzený prístup k akémukoľvek zariadeniu v krajine.
Druhá najzávažnejšia kauza, v ktorej je obžalovaný bývalý riaditeľ SIS Ivan Lexa - sabotáž, nie je doriešená. Senát Krajského súdu v Bratislave totiž prípad posunul Okresnému súdu Bratislava 3. Senát bral do úvahy právny názor Najvyššieho súdu SR, podľa ktorého nejde o trestný čin sabotáže, ale iba o trestný čin zneužitia právomoci verejného činiteľa. Pre takýto skutok je podľa krajského súdu miestne aj vecne príslušný Okresný súd Bratislava 3.
Úrad na riešenie problémov Rómov by nemali vytvoriť iba v Košiciach, ale aj v Prešove a Banskej Bystrici. Riaditeľka Nadácie Dobrá rómska víla Kesaj Anna Koptová argumentovala tým, že problémy rómskej komunity sú typické pre východné a stredné Slovensko. Koptová ďalej uviedla, že rómska problematika by mala byť v kompetencii celej vlády a nie jednej politickej strany. Podporila však návrh Aliancie nového občana (ANO).

12. novembra
Na oficiálnu návštevu Luxemburského veľkovojvodstva odcestoval prezident Rudolf Schuster s manželkou Irenou. Počas troch dní sa stretol s veľkovojvodom Henrim a veľkovojvodkyňou Mariou-Teresou, navštívil aj predsedu poslaneckej snemovne Jeana Spautza a premiéra Jeana Claudea Junckera. Rokoval aj s
podpredsedníčkou vlády a ministerkou zahraničných vecí Luxemburska Lydiou Polferovou.
Programové vyhlásenie vlády M.Dzurindu neodráža skutočné pomery, ale Slovensko v hlavách niekoľkých politikov, ktorí stratili zmysel pre realitu. Vyhlásil to v rozprave k programovému vyhláseniu vlády (PVV) v NR SR predseda Smer-u Robert Fico. Zdôraznil, že predložené PVV je súhrn názorov niekoľkých štátnych úradníkov z ministerstiev, ktorí dostali za úlohu vypracovať k nemu podklady. Podľa Fica je možné premenovať PVV na dokument s názvom "Bohatí budú bohatšími, chudobní chudobnejšími.” Sociálne najslabšie vrstvy dostanú pritom podľa Fica dva údery naraz - zdražovanie i obmedzenie sociálneho štandardu.
Programové vyhlásenie vlády (PVV) nie je kontrolovateľné, pretože neobsahuje žiadne konkrétne údaje, konštatoval v parlamentnej rozprave predseda HZDS Vladimír Mečiar. Vo svojom vystúpení ďalej rozobral jednotlivé pasáže vládneho programu. V oblasti reformy verejnej správy je nespokojný so súčasným stavom, keď podľa neho "začatý proces znamená viac úradníkov ako na začiatku”.
Až 46 mimovládnych organizácií (MVO) vyzvalo poslancov NR SR, aby vláde vrátili predložený návrh jej programového vyhlásenia (PVV) pre časť o doprave. Jeho schválenie v navrhovanej podobe by podľa MVO znamenalo ďalší úpadok verejnej dopravy a umožnilo by pokračujúce masívne plytvanie verejnými prostriedkami na výstavbu diaľničnej siete. Okrem poslancov sa obrátili aj na predstaviteľov vlády, ktorých vyzvali na dialóg o transparentnej, efektívnej a zodpovednej dopravnej politike.
Vyšetrovatelia odložili trestné oznámenie prezidentovho syna Petra Schustera ako neopodstatnené. Trestné oznámenie podal P. Schuster na neznámeho páchateľa pre podozrenie, že prezidenta sa pokúsili otráviť v lete tohto roku, keď mal zdravotné problémy. Vyšetrovatelia sa museli prípadom zaoberať aj napriek tomu, že o niekoľko dní P. Schuster trestné oznámenie stiahol. Podľa zákona totiž trestné oznámenie nie je možné vziať späť.
Nové sídlo verejného ochrancu práv Pavla Kandráča bude od 15. novembra na Nevädzovej 5 v Bratislave. Nové priestory prenajala kancelárii ombudsmana spoločnosť UTAR - Technologické centrum, spol. s. r. o. do konca marca 2007. Podľa obchodného registra na internete je jedným z konateľov spoločnosti aj syn člena PSNS Víťazoslav Moric. Výška mesačného prenájmu zodpovedá výmeru, ktorý stanovilo ministerstvo financií, a to 300 Sk za meter štvorcový. Kandráč nepovažuje nové sídlo za optimálne riešenie, vyžiadal si ho však "akútny stav a nevyhovujúce doterajšie podmienky." Ocenil najmä, že ide o dlhodobý prenájom a kancelária sa už nebude musieť opäť sťahovať.
Hlinou z brehu rieky Dunaj predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Ľubo Roman pokrstil reprezentačnú obrazovú publikáciu s názvom Bratislava - Pressburg a okolie. Prvý krst tejto knihy sa vlastne odohral v Paríži, keď som prezentoval Bratislavský kraj vo francúzskom senáte a mala obrovský úspech. Možno aj preto, že som sa poďakoval za to, že Slovensko je medzi tými desiatimi krajinami, ktoré budú prijímať do Európskej únie. Beriem to však ako vrátený dlh, pretože v minulosti nám Francúzi v Bratislave vypálili hrad, povedal Roman s dávkou humoru. Podľa jeho slov sa už táto publikácia dostala do rúk delegácii z čínskeho Šanghaja a poputuje aj do Moskvy, kde sa Roman stretne so zástupcami Moskovskej oblasti. "Je iba otázkou času, kedy sa dostane do Bieleho domu,"
Odpoveď pravicovej vlády na súčasné problémy Slovenska považujú ľavicové strany SDA, SDĽ, SOP, SDSS a ĽB za jednostrannú. Programové vyhlásenie vlády je podľa nich postavené na zjednodušenej téze - nech zaplatí občan. Ako poukazujú vo vyhlásení, ktoré agentúre SITA poskytol predseda SDA Milan Ftáčnik, programom vlády sú reštrikcie, bez kompenzácií pre sociálne najslabších. Ľavicové strany nesúhlasia s poplatkami v nemocniciach a školách, so škrtmi v sociálnej oblasti ani s návrhom na zavedenie rovnej dane.

13. novembra
Zlúčenie funkcie prezidenta a predsedu vlády považuje Rudolf Schuster za zástupný problém. "Takéto riešenie by podľa prezidenta nemalo žiadny vplyv na zlepšenie kvality života občanov a nezlepšilo by ani riadenie štátu", tlmočil názor hlavy štátu hovorca Ján Füle. Ako dodal, podľa R. Schustera by sme mali skôr budovať úctu k tradíciám, pričom pre Slovensko je typické rozdelenie ústavných funkcií medzi prezidenta, premiéra a predsedu parlamentu.
Sociálne dávky by sa mali odpracovať v prospech obce a mesta. S takýmto systémom súhlasí takmer 63 percent Slovákov a skôr s ním súhlasí ako nesúhlasí necelých 19 percent. Vyplýva to z telefonického prieskumu, ktorý od 9. do 10. novembra pre ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny uskutočnila agentúra Polis Slovakia na vzorke 812 respondentov. S navrhovaným systémom skôr nesúhlasilo ako súhlasilo viac ako 5 percent opýtaných a rozhodne sa k nemu stavalo negatívne viac ako 7 percent. K systému sa nevedelo vyjadriť 5,7 percenta respondentov.
Niekoľko tisíc členov odborových organizácií prišlo protestovať do Bratislavy pred Úrad vlády SR proti návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok, zmenám zákonov podmieňujúcich jeho schválenie a Programovému vyhláseniu vlády SR. Protestným mítingom chcú odborári podľa viceprezidenta Konfederácie odborových zväzov SR (KOZ) Igora Lenského vláde ukázať, že požiadavky zástupcov odborov na rokovaní tripartity podporuje väčšina členov odborových zväzov.
Ministerstvo zahraničných vecí (MZV) odporúča zvýšenú opatrnosť občanom, ktorí cestujú do Thajska. Po bombových atentátoch na Bali a Filipínach považujú región juhovýchodnej Ázie za jeden z cieľov prípadných ďalších teroristických útokov. Podľa niektorých informácií môžu teroristi útočiť aj v Thajsku, konkrétne v oblasti Patong na ostrove Phuket. Rizikovým faktorom sú pritom oblasti s vysokým počtom západných turistov. MZV pripomína, že napriek zvýšeným bezpečnostným opatreniam došlo 29. a 30. októbra na juhu Thajska v oblastiach Songhla a Pattani k bombovému útoku na budhistický chrám.

14. novembra
Vláda Mikuláša Dzurindu má dôveru parlamentu, lebo jej programové vyhlásenie (PVV) podporilo 78 poslancov. Zo 141 prítomných hlasovalo na schôdzi NR SR proti vládnemu programu 63 poslancov, nikto sa nezdržal. Parlament ďalej neprijal návrh uznesenia výboru pre obranu a bezpečnosť, ktorým žiada vládu o rozpracovanie PVV do konkrétnych a termínovaných úloh na rok 2003 a na nasledujúce tri roky. Podporu NR SR nezískal ani návrh podpredsedu parlamentu a poslanca za HZDS Viliama Vetešku, aby vláda vytvorila od 1. februára 2003 ústredný orgán štátnej správy pre cestovný ruch.
NR SR schválila novelu zákona o stavebnom sporení. Štátny príspevok na stavebné sporenie by sa tak od budúceho roka mala znížiť zo súčasných 4000 korún na 3500 korún. Vymeriavací základ, z ktorého sa bude štátna prémia poskytovať, sa zvýši zo súčasných 16 000 korún na 17 500 korún a percentuálny podiel štátnej prémie na vymeriavacom základe klesne z 25 percent na 20 percent ročného vkladu. Prémie by sa od budúceho roka mali vyplácať v polročných intervaloch - a nie štvrťročne ako doteraz.
NR SR schválila novelu zákona o dani z pridanej hodnoty (DPH), ktorou sa od budúceho roka zvyšuje znížená sadzba dane zo súčasných 10 na 14 percent a súčasne znižuje základná sadzba z 23 na 20 percent. Zákon len zbližuje sadzby dane bez presúvania niektorých položiek zo zníženej sadzby dane do základnej. Zmena sadzieb DPH by mala do budúcoročného rozpočtu priniesť približne o 8,3 miliardy korún viac. Poslanci nepodporili pozmeňujúci návrh Jána Jasovského (HZDS) k tejto norme, podľa ktorého by sa na poštové služby nevzťahovala DPH.
NR SR schválila novelu dvoch zákonov o spotrebných daniach. Novelou zákona o spotrebnej dani z tabaku a tabakových výrobkov sa od budúceho roka zvyšuje spotrebná daň z krátkych cigariet zo súčasných 0,70 na 0,95 Sk na kus. Od januára sa tak krátke aj dlhé cigarety budú zdaňovať v rovnakej výške. Zvýšením spotrebnej dane z minerálnych olejov by sa cena jedného litra benzínu nemala pri súčasnom poklese dane z pridanej hodnoty meniť. Liter nafty by však mal byť po zmene sadzieb daní drahší asi o 10 halierov.
Prvé hromadné výberové konanie na voľné miesta v odboroch Kancelária predstaviteľa štátnej moci a Európska integrácia vyhlási Úrad pre štátnu službu 18. novembra. Cieľom modelového projektu je dosiahnuť profesionálnejšiu, lepšie odborne pripravenú a efektívnejšiu štátnu správu, ako aj vybrať najschopnejších ľudí, ktorí sa budú priamo angažovať v procese integrácie do EÚ. Slovenský ekvivalent tzv. systému fast stream využívaného v krajinách únie predurčuje rýchly kariérny postup a mal by pritiahnuť do štátnej služby schopných ľudí. Výberové konanie by sa malo uskutočniť v januári a úspešní uchádzači by nastúpili na konkrétne miesta na Úrade vlády SR, ÚŠS a ministerstvách vo februári.
Predsedníčku Slovenskej národnej strany (SNS) Annu Malíkovú by mal do konania straníckeho snemu, ktorý bude 18. januára, nahradiť vo funkcii Jozef Prokeš. Predseda nitrianskej Krajskej rady SNS Peter Lisý uviedol, že cieľom národniarov je tiež opätovne sa spojiť s Pravou slovenskou národnou stranou (PSNS).
Ochranári piatich slovenských environmentálnych mimovládnych organizácií (MVO) podporili zámer ministerstva životného prostredia posilniť a personálne dobudovať Slovenskú inšpekciu životného prostredia (SIŽP) a Štátnu ochranu prírody (ŠOP) najmä o tzv. rangerskú službu, v ktorej budú pôsobiť profesionálni i dobrovoľní strážcovia chránených území. Podľa predstaviteľov Spoločnosti pre ochranu vtáctva na Slovensku, Skupiny pre výskum a ochranu dravcov a sov, Greenpeace, Slobody zvierat a Lesoochranárskeho združenia VLK by pri ochrane ohrozených druhov živočíchov a rastlín prospelo aj zvýšenie počtu vyšetrovateľov - expertov na environmentálnu kriminalitu v Policajnom zbore.

15. novembra 2002
O spolupráci v boji proti terorizmu v Bratislave rokovali policajní prezidenti krajín V4 a Rakúska.
O oživení vzťahov a dopracovaní niektorých dohôd rokoval minister zahraničných vecí Eduard Kukan v macedónskom Skopje s macedónskou rezortnou partnerkou Ilinkou Mitrevou. Šéf slovenskej diplomacie sa v hlavnom meste Macedónska zúčastnil na neformálnej schôdzke ministrov zahraničných vecí členských štátov Stredoeurópskej iniciatívy (SEI).
Zintenzívnenie spolupráce na prezentácii slovenskej a nemeckej kultúry bolo témou rokovania ministra kultúry SR Rudolfa Chmela s mimoriadnou a splnomocnenou veľvyslankyňou Nemeckej spolkovej republiky v SR Utou-Mariou Mayer-Schalburgovou.
Vstup do Európskej únie (EÚ) podporuje 71,5 percenta občanov Slovenska a za vstup do NATO sa vyslovilo 50,7 percenta. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu verejnej mienky, ktorý od 29. októbra do 5. novembra uskutočnila agentúra MVK na vzorke 1 142 respondentov. Proti členstvu v EÚ sa vyslovilo 20,7 percenta respondentov a s integráciou do Severoatlantickej aliancie nesúhlasí 39,8 percenta. K vstupu Slovenska do EÚ sa nevedelo vyjadriť 7,8 percenta opýtaných a k integrácii do NATO svoj postoj nevedelo zaujať 9,5 percenta

zp;kp

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Rastie nám pokrivená generácia?
 3. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 4. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 5. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 6. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 7. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 8. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 9. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 10. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 1. Detské zúbky sú veda
 2. Štartujú jesenné módne dni v Poluse
 3. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 4. Rastie nám pokrivená generácia?
 5. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 6. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 7. AAA AUTO za päť rokov predalo 320 tisíc vozidiel
 8. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 9. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 1. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 21 292
 2. Rastie nám pokrivená generácia? 8 910
 3. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 8 043
 4. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 5 429
 5. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 1 919
 6. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 911
 7. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 748
 8. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 1 551
 9. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 1 536
 10. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 1 532

Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.

Neprehliadnite tiež

Domov

Prišla učiť angličtinu, pre políciu takmer nedostala víza

Pred cudzineckou políciou ľudia čakajú hodiny, často aj v noci. Ak sa nedostanú na rad, tak musia krajinu opustiť.

Domov

Zo Smeru odišiel celý regionálny klub, nechce povedať prečo

Sarosta obce Rišňovce sa sťažuje na ignoráciu zo strany vedenia Smeru. Krajský predseda Tibor Glenda zas hovorí o nátlaku na členov klubu.

Domov

V niektorých okresoch platí výstraha pred vetrom a dažďom

Meteorológovia varujú aj pred silným vetrom v Tatrách.

Domov

Do vedy o 32 miliónov eur menej? Nie je to iba Plavčanovo maslo, vyviňujú sa v SNS

Slovensko môže prísť o približne 32 miliónov eur z eurofondov na vedu. Výzvy sú po kauze exministra školstva Petra Plavčana zablokované.