Bratislava 16. novembra (TASR) - Za protištátny prevrat považuje udalosti, ktoré sa odohrali 17. novembra v roku 1989 a viedli k pádu komunizmu v bývalom Československu, Predsedníctvo Ústredného výboru Komunistickej strany Slovenska (ÚV KSS).
Podľa predstaviteľov KSS bola novembrová tzv. Zamatová revolúcia podvodom, ktorý uvrhol spoločnosť na Slovensku o 50 až 60 rokov naspäť. "Namiesto sľubovaného raja sprevádza náš život všestranná hlboká kríza a najväčším zločinom je viac ako päťstotisícová armáda nezamestnaných spoločne s kapitalistickým systémom, ktorý ľuďom berie sociálne istoty," uvádza sa v dnešnom vyhlásení KSS k 13. výročiu novembrových udalostí. Preto komunisti vyzývajú občanov, aby si danú situáciu uvedomili a "zobrali vec do svojich rúk".
Strana odmieta ideologické tézy, ktoré hovoria, že štátne podniky nedokážu hospodáriť rentabilne. "Tým sa odôvodňuje zbavovanie sa zodpovednosti za rozvoj hospodárstva, v ktorom prekvitá živelnosť a nekoncepčnosť," tvrdia komunisti. Podľa nich doterajšie výsledky dokazujú, že súkromné firmy nedokážu hospodáriť lepšie, ako bývalé štátne podniky.
Predstavitelia KSS odsúdili i tlaky namierené proti poľnohospodárskym družstvám, čoho dôsledkom je ich postupný zánik a nevyhnutný dovoz potravín za viac ako 20 miliárd korún ročne, ktorý zvyšuje štátnu zadlženosť. "Zatiaľ čo v roku 1990 malo celé Československo dlh približne tri miliardy amerických dolárov, dnes ho má Slovensko štyrikrát vyšší," uvádza sa v dokumente.
Okrem toho sú komunisti skeptickí i k budúcnosti Slovenska, pretože najnovší balíček takzvaných úsporných opatrení, ktorý schválila pravicová vláda, smeruje podľa nich k ďalšiemu "olupovaniu" obyvateľov. Plánovaný vstup SR do NATO považujú za prospešný pre privatizérov a kolonizátorov, ktorí tak budú môcť zakryť svoje ciele.
Vyhlásenie TASR poskytol ústredný tajomník ÚV KSS Ladislav Jača.