Bratislava 16. novembra (TASR) - Pozastaviť účinnosť a novelizovať zákon o obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a voľne rastúcich rastlín sú hlavné požiadavky slovenských chovateľov, ktorí sa dnes stretli na protestnom mítingu v Bratislave.
Upozorniť vládu, poslancov i prezidenta na kontroverznosť zákona prišlo zhruba 70 zástupcov chovateľských klubov z celého Slovenska. Protestujúcich mohli svojim podpisom na petičný hárok podporiť aj občania, ktorí v čase medzi 14. až 17. hodinou prechádzali bratislavským Námestím SNP. Potom, ako chovatelia odovzdali svoje požiadavky vedúcej legislatívneho odboru kancelárie prezidenta SR Márii Dreninovej, sa s transparentmi Ochrana prírody bez byrokracie či Úradníci ochrany prírody - arogancia bez hraníc presunuli pred Prezidentský palác. V prípade, že ich požiadavky nebudú akceptované, sú chovatelia pripravení v protestných akciách pokračovať.
Predseda Slovenského klubu sokoliarov Anton Moravčík si myslí, že nový zákon likviduje chovateľov. Odborníkov, ktorí ho pripravili označil za "veľmi málo zdatných". Je presvedčený, že zákon porušuje občianske, ústavné a environmentálne práva občanov SR. Koordinátor Chovateľov ohrozených druhov Viliam Kunza upozornil, že zhruba pred poldruha rokom upozorňovali na nedostatky zákona, pričom sa im nepodarilo presadiť ani jednu zo svojich požiadaviek. Boli preto nútení vypracovať nové znenie zákona a osloviť poslancov, aby si ho osvojili a predložili na rokovanie do Národnej rady SR. Moravčík sa obáva, že platnosť zákona zlikviduje chovateľov, ktorí podľa jeho slov jediní aktívne prispievajú k ochrane prírody. Znenie zákona považuje za spoločensky neprijateľné a v rozpore s nariadeniami Európskej únie (EÚ).
Podľa koordinátora pre vtáčiu kriminalitu Mareka Brinzíka zo Spoločnosti pre ochranu vtáctva na Slovensku je predmetný zákon v súlade s právnymi normami EÚ. "Ten, kto tvrdí opak, nehovorí pravdu," zdôraznil. Výška pokuty a sprísnené podmienky evidencie chovaných zvierat by podľa neho mali prispieť k eliminácii nelegálneho obchodu s ohrozenými druhmi. V tejto súvislosti upozornil na nárast ilegálnej držby a chovu chránených živočíchov. Poznamenal, že cena niektorých druhov chránených papagájov sa pohybuje od 500 tisíc do milióna korún za jeden druh.