Banská Bystrica 17. novembra (TASR) - Predseda podnikateľskej komisie Mestského zastupiteľstva (MsZ) v Banskej Bystrici Peter Mukera potvrdil pre TASR, že rozpočet mesta na budúci rok chýba v programe zasadnutia mestského parlamentu, ktoré sa uskutoční 19. novembra. Je to pritom jeho posledné rokovanie pred blížiacimi sa komunálnymi voľbami
"Návrh rozpočtu na rok 2003 má byť vypracovaný v súlade so zákonom č. 303/1995 Z.z. o rozpočtových pravidlách v znení neskorších zmien a predpisov. Do tohto rámca spadá aj opatrenie Ministerstva financií (MF) SR z roku 2001, kde novelizovalo rozpočtovú kvalifikáciu, ktorá zmenila triedenie príjmov a výdavkov rozpočtu. Jeho účelom je zabránenie nehospodárnemu a nekontrolovateľnému nakladaniu s príjmami," konštatoval v tejto súvislosti poslanec Mukera.
Banskobystrický primátor Ján Králik vraj oznámil na zasadnutí mestskej rady, že rozpočet bude spracovaný a predložený na rokovanie MsZ v decembri. Po voľbách do samosprávy 6. a 7. decembra však bude už nový poslanecký zbor a namiesto 56 iba 31 poslancov. Z volieb môže vzísť aj nový primátor.
Mukera pripomenul, že hospodárenie mesta i napriek tvrdeniu primátora sa v porovnaní s volebným obdobím 1994 až 1998 nezlepšilo. Odrazom jeho veľmi zlej ekonomickej situácie sú najmä neuhradené faktúry dodávateľom za viac ako šesť miliónov Sk, mnohé miestne komunikácie v havarijnom stave a už neudržateľný stav v parkovaní na sídliskách v Sásovej a na Fončorde. Cesty a chodníky sú najmä v zime neprejazdné, nečistia ich včas. Mesto za osem rokov nevyriešilo problém Barbakanu, radnice, nedokončilo Kyjevské námestie a autobusovú stanicu. Kvôli nedostatku financií namiesto opráv búra fontány. Okrem toho neupravuje zeleň, nerekonštruuje elektrické osvetlenie a nerieši problém so psami.
Mesto za danej ekonomickej situácie podľa Mukeru z posledných síl plní úlohy, vyplývajúce zo zákona. Rozdiel medzi jeho príjmami a výdavkami len na základné potreby je asi 50 miliónov Sk ročne. Mesto neodpredalo ani nadbytočný majetok, aby získalo príjmy do pokladne. Pritom spláca úvery prijaté najmä v rokoch 1994 až 1998 vo výške približne polovice mesačných príjmov. Ekonomicky však mesto riadi tá istá skupina manažérov, ktorí mali osem rokov možnosť "vytiahnuť" ho z problémov.
*dc som