Rómov. Asi 800 sa ich vlani dobrovoľne vrátilo na Slovensko.
"Momentálne žije v Gente 1917 slovenských Rómov, čo je skutočne veľa, keďže celkový počet utečencov v tomto meste je asi 7000," povedal dnes v Bruseli Wim Vankerkhove, koordinátor programu IOM, ktorého cieľom je pomôcť neúspešným žiadateľom o politický azyl v Belgicku pri návrate do vlasti.
Program využilo v minulom roku asi 800 slovenských Rómov, pričom išlo predovšetkým o rodiny s deťmi. Podľa Vankerkhoveho je odchod s pomocou IOM prijateľnejším riešením ako ilegálny pobyt v krajine.
"Títo ľudia tu nemajú budúcnosť. Keď im zamietnu žiadosť o azyl, prestanú dostávať sociálnu podporu a dostanú príkaz na opustenie krajiny," uviedol. "Je pre nich lepšie, keď využijú náš program - dostanú letenku, odmenu 10.000 frankov na osobu a tiež pomoc pri reintegrácii po návrate do Košíc," povedal Vankerkhove.
Pozitívnu odpoveď na žiadosť o azyl nedostal podľa neho zatiaľ ani jeden slovenský Róm v Gente, hoci úrady už vybavili viac ako polovicu žiadostí. Tí, ktorí na rozhodnutie úradov ešte len čakajú, dostávajú naďalej sociálnu podporu vrátane peňazí a žijú v prenajatých bytoch, ostatných úrady vyzvali na opustenie krajiny.
Týka sa to však len "starých" žiadateľov. Na nových utečencov sa vzťahujú už zmenené pravidlá, podľa ktorých sú hneď po príchode umiestnení do utečeneckých centier a nedostávajú žiadnu finančnú podporu, iba skromnú materiálnu pomoc.
Vankerkhove pripustil, že po zrušení vízovej povinnosti pre Slovákov zo strany Belgicka v apríli môže dôjsť k ďalšej invázii slovenských Rómov. Je však v ich záujme, aby tak nerobili, pretože to nie je riešenie - hneď po príchode sa ocitnú v utečeneckom centre a žiadne peniaze nedostanú.
Podľa štatistík, ktoré dnes Vankerkhove poskytol slovenským novinárom, žilo v Gente západne od Bruselu k 22. januáru 2001 presne 6848 utečencov. Najviac - 1917 zo Slovenska, takmer 1600 zo Srbska a Čiernej Hory, vyše 700 z Bulharska. Počet slovenských Rómov v Gente sa stále zvyšuje - na začiatku januára ich bolo 1884, v januári minulého roku 1627, začiatkom roku 1998 iba 168.