Bratislava 17. novembra (TASR) - Informovanosťou proti korupcii 1+2 a Európa pre nové regióny sú názvy dvoch zo 16 projektov, ktoré Dom Európy Bratislava zorganizoval v rámci rozvoja občianskej diplomacie a vzdelávacieho programu mládeže v priebehu ostatných štyroch rokov.
Oba spomínané projekty sú v podstate informačno-vzdelávacou kampaňou určenou poslancom a zamestnancom novovytvorených samostatných krajov SR (VÚC). Lekcie jednotlivých seminárov sú zamerané predovšetkým na regionálnu politiku Európskej únie (EÚ), na úlohy a postavenie regiónov v novej spoločnej Európe, ako aj využívanie predvstupových a štrukturálnych fondov EÚ.
Kým celoročný projekt Európa pre nové regióny vyvrcholí až v decembri tohto roka, dvojročný cyklus protikorupčných seminárov finišoval minulý mesiac vydaním praktickej publikácie pre volených predstaviteľov a zamestnancov VÚC pod názvom Samospráva VÚC.
Brožúra pre zamestnancov VÚC je príspevkom Domu Európy Bratislava k zlepšovaniu informovanosti občanov SR o nakladaní s verejnými prostriedkami. Jej autori túto publikáciu pokladajú za účinný nástroj pre budúci boj proti korupcii vo verejnej správe.
Občianske združenie (OZ) Dom Európy Bratislava je nezisková mimovládna organizácia založená v roku 1997. Jej poslaním je šírenie spoločných európskych hodnôt a presadzovanie nestraníckych politických, kultúrnych, osvetových a vzdelávacích aktivít, ktorých úlohou je posilniť vzájomnú spoluprácu a zjednocovanie Európy. Zakladateľom a úradujúcim predsedom OZ Dom Európy Bratislava je bratislavský architekt a urbanista Peter Beňuška, ktorý v rokoch 1990-1994 bol viceprimátorom a hlavným architektom hlavného mesta SR.
Dom Európy Bratislava je členom Medzinárodnej federácie Domov Európy (FIME), ktorá dnes združuje 129 európskych domov a akadémií v 34 krajinách. Federácia FIME bola pod záštitou Rady Európy založená v roku 1962 a presne 40 rokov v novodobých dejinách starého kontinentu figuruje ako strešná organizácia pre občiansku demokraciu v krajinách EÚ.
*šž som NNNN