BRATISLAVA. Verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová sa opäť obrátila na Ústavný súd, aby preskúmal, či sú zákony o cudzincoch v súlade s Ústavou a inými medzinárodnými dohovormi.
Ombudsmanka je totiž presvedčená, že niektoré ustanovenia zákona o pobyte cudzincov a zákona o azyle skutočne v rozpore sú, agentúru SITA informoval Dubovcovej poradca pre médiá a komunikáciu Ján Glovičko.
Bezpečnostný záujem?
Ombudsmanka podala návrh na Ústavný súd, aby posúdil súlad oboch zákonov so slovenskou Ústavou, Dohovorom o ochrane ľudských práv a základných slobôd a s Medzinárodným paktom o občianskych a politických právach.
"Napadnuté ustanovenia umožňujú, aby policajné útvary a migračný úrad ministerstva vnútra odôvodňovali niektoré svoje rozhodnutia iba tým, že ide o tzv. bezpečnostný záujem Slovenskej republiky,“ namieta verejná ochrankyňa práv.
Takéto odôvodnenie podľa jej slov neumožňuje dotknutým osobám účinne sa brániť a ani predkladať dôkazy na vyvrátenie skutočností, ktoré tvoria rozhodnutia policajných útvarov alebo migračného úradu.
Toto legislatívne riešenie nie je podľa Jany Dubovcovej v súlade s požiadavkou o rovnom postavení strán v konaní pred súdmi, inými štátnymi orgánmi alebo orgánmi verejnej správy.
"Odôvodnenie odkazujúce iba na bezpečnostný záujem Slovenska nie je ani v súlade s garanciami, ktoré pre spravodlivé konanie poskytujú pre SR záväzné medzinárodné dohovory," uviedla.
Prvý návrh odmietli
Ústavný súd odmietol prvý návrh verejnej ochrankyne práv na marcovom neverejnom zasadnutí pléna s odôvodnením, že ho podala zjavne neoprávnená osoba. Rozhodnutie jej kancelárii doručili 10. júla.
"Ombudsmanka preto na Ústavný súd podala v podstate identický návrh, no v súlade s požiadavkou Ústavného súdu ho doplnila o dve podania od občanov. Tí sa na ňu obrátili so žiadosťou, aby sa v tejto veci obrátila na Ústavný súd," priblížil Dubovcovej poradca.