BRATISLAVA, EISENSTADT. Bývalého honorárneho konzula Guiney Jozefa Oleša Vyšší Krajinský súd v rakúskom Eisenstadte právoplatne odsúdil v drogovej kauze na štyri roky väzenia.
Súd rozhodol koncom júna a potvrdil rozsudok Nižšieho Krajinského súdu, ktorý Oleša odsúdil na takýto trest koncom novembra minulého roka.
Oleša pred rokmi na Slovensku označovala polícia za šéfa gangu olejárov.
Jeho komplica Jána Truchlyka Krajinský súd v Eisenstadte odsúdil v novembri za pašovanie kokaínu na trojročný trest. Aj tento verdikt Vyšší Krajinský súd potvrdil.
TASR o tom informoval viceprezident a sudca Krajinského súdu Bernhard Kolonovits.
Sľubovali aj ďalšie drogy
Oleša a Truchlyka obvinili v Rakúsku z toho, že sa v máji 2013 snažili v spolkovej krajine Burgenland v okolí Neusiedlu am See predať 2,5 kilogramu kokaínu.
"Obaja obvinení sa snažili 8. mája 2013 predať 2,5 kilogramu kokaínu v hodnote 125-tisíc eur. Na ich smolu ju ponúkali policajnému dôstojníkovi v utajení. Agentovi prisľúbili, že prepašujú do Rakúska ďalších 2,5 kilogramu kokaínu, k čomu však po ich zatknutí nedošlo," povedal v septembri počas čítania obžaloby dozorujúci prokurátor.
Boli obvinení podľa paragrafu 28, keď im hrozil trest odňatia slobody od jedného roka do 15 rokov.
"Cítim sa vinný v tom, že som bol dotlačený od rakúskeho priateľa, ktorého som poznal od novembra 2012, na stretnutie, kde sa odovzdávala nejaká vzorka," povedal vo svojej výpovedi Oleš.
Zdôraznil, že sa však necíti vinným z predaja a pašovania drogy. Jeho rakúsky priateľ pod menom Alfonz ho navštevoval pravidelne, viackrát mesačne.
Napokon ho nútil do toho, aby pre dvojicu neznámych ľudí, s ktorou ho zoznámil, zohnal nejaké narkotiká. Jeho známy mu mal zase zohnať skladové priestory v Taliansku.
Na Slovensku ho neodsúdili
Na Slovensku išli po Olešovi elitní policajti, no chytila ho až rakúska protidrogová jednotka.
V roku 2004 vtedajší policajný prezident Jaroslav Spišiak oznámil rozkrytie najväčšej organizovanej zločineckej skupiny v histórii Slovenska.
Niekoľko desiatok ľudí vraj robilo rozsiahle podvody s ľahkými motorovými olejmi. Za hlavu skupiny označila polícia vtedajšieho honorárneho konzula Guiney na Slovensku Oleša.
Nešlo o prvý prípad, v ktorom bol obvinený. S ľuďmi blízkymi banskobystrickému bossovi podsvetia Mikulášovi Černákovi ho obžalovali aj z vydierania. Nedostali ho však pre oleje ani pre vydieranie.
Krajský súd v Banskej Bystrici oslobodil Oleša spod obžaloby v roku 2004. Stíhanie proti nemu za podvod zastavila špeciálna prokuratúra v roku 2009.