BRATISLAVA. Šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák je pripravený rokovať so Súdnou radou, resp. jej zástupcami, o otázke zoznamu zvolených kandidátov na sudcu Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP).
Ak to bude zmysluplné, Lajčák sa zúčastní aj na najbližšom zasadnutí Súdnej rady.
Slovenský minister zahraničných vecí pred mesiacom naznačil, že okolo zoznamu zvolených kandidátov môžu byť problémy a on chce mať istotu, že zoznam, ktorý napokon predložia Rade Európy, bude úspešný.
Súdna rada o tomto probléme v pondelok diskutovala na neformálnom zasadnutí a zastáva názor, že v aktuálnej situácii nemôže zrušiť uznesenie z decembra 2013 o zvolení troch kandidátov na sudcov Európskeho súdu pre ľudské práva.
Lajčák 24. júna poznamenal, že voľba zoznamu kandidátov je v kompetencii Súdnej rady, potom ho schvaľuje vláda a následne sa posiela do Štrasburgu. Na tejto linke došlo podľa Lajčáka k istým "zádrheľom".
"Ja mám nejakú spätnú väzbu, pochopiteľne, zo Štrasburgu, ale viete, že súdnictvo a konkrétne Súdna rada prechádza zmenami, čiže počkáme na sformovanie nového vedenia Súdnej rady a následne s nimi budeme túto otázku riešiť," povedal vtedy minister Lajčák.
Voľbu museli odkladať
Voľba kandidátov na sudcu Európskeho súdu pre ľudské práva na domácej pôde sa počas minulého roka odkladala.
Vtedajší predseda Súdnej rady Štefan Harabin po prvotnom odmietnutí slovenského zoznamu kandidátov vyhlásil nový termín na prihlasovanie nominantov, aj na voľbu kandidátov.
Nominantov však nebolo dosť, termín prihlášok predĺžil.
Súdna rada sa napokon rozhodla odložiť plánovanú voľbu a prijala uznesenie, že voliť ich bude na najbližšom zasadnutí, na ktorom budú do tejto voľby prihlásení aspoň traja uchádzači.
Rada 2. decembra 2013 napokon zvolila a vláda o dva dni neskôr odobrila nový trojčlenný zoznam.
Je na ňom advokát a prodekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského Ondrej Laciak, súčasná zástupkyňa Slovenska pred ESĽP Marica Pirošíková a sudkyňa Okresného súdu Bratislava III Andrea Krišková.
Chceli zvoliť aj jedného náhradníka, ale nikto z ďalších uchádzačov nedostal dosť hlasov.
Kritika od mimovládok
Mimovládne organizácie združené okolo Aliancie Fair-play napísali otvorený list a vládu vyzývali, aby ho nepredložila Rade Európy.
Tvrdili, že jediný kandidát, ktorý má akékoľvek relevantné skúsenosti s oblasťou ľudských práv, je práve zástupkyňa vlády pred týmto súdom Pirošíková.
Podľa mimovládok je v konflikte záujmov, keďže celú svoju profesijnú kariéru pracovala ako štátny zamestnanec a zastávala pozíciu vlády.
Pirošíková oponovala, že kandidatúra na post sudcu tohto súdu nie je ničím nezvyčajným. Mimovládky poukázali aj na nízky vek kandidátov.
V pôvodnom zozname, ktorý Parlamentné zhromaždenie Rady Európy v minulosti odmietlo, boli kandidátmi Marica Pirošíková, prokurátor generálnej prokuratúry Marek Tomašovič a bývalý sudca Ústavného súdu Ján Drgonec, ktorý kandidoval aj pred deviatimi rokmi.
Rada Európy nám aj v roku 2004 vrátila prvotný zoznam kandidátov na voľbu sudcov.
Vtedy bol problém, že na ňom nebola ani jedna žena. Pred deviatimi rokmi sa napokon slovenského sudcu podarilo zvoliť a stal sa ním sudca Ján Šikuta.