Bratislava 17. novembra (TASR) - Premiérami diel Ladislava Kupkoviča, Ivana Hrušovského in memoriam a jubilujúceho Ilju Zeljenku v podaní Slovenskej filharmónie a Slovenského filharmonického zboru pod taktovkou Petra Feranca so sólistkou Martinou Fajčákovou - Karnokovou v Bratislave vyvrcholil v sobotu 21. ročník festivalu Nová slovenská hudba (NSH).
Na úvod večera odznela Hudba pre sláčiky dramaturga festivalu Pavla Bagina, nasledoval Koncert pre husle a orchester A dur Ladislava Kupkoviča, ktorý bol kedysi jednou z vedúcich osobností avantgardy, dnes však komponuje v romantickom štýle. Fragment zo symfónie Noc moci Ivana Hrušovského zaznel na pamiatku tohto skladateľa, pedagóga a teoretika, ktorý zomrel na jeseň minulý rok. Tohtoročný oslávenec sedemdesiatky Ilja Zeljenka premiéroval svoju 8. symfóniu.
Po koncerte porota Slovenskej muzikologickej asociácie vedená šéfredaktorkou Hudobného života Lýdiou Dohnalovou, slávnostne vyhlásila Ceny kritiky za rok 2001. V oblasti skladateľskej dostal za celoživotné dielo a prínos pre slovenskú hudobnú kultúru Ivan Hrušovský in memoriam, z interpretov bol ocenený violončelista Ján Slávik.
Ako pre TASR povedala manažérka tohto vysoko navštevovaného festivalu Slávka Ferencová, nové trendy súčasnej hudobnej tvorby zaujali nielen odborné publikum, ale i mladú generáciu. Jedným z najúspešnejších večerov bol piatkový večer, Štátna filharmónia Košice pod vedením svetoznámeho dirigenta Petra Breinera uviedla diela Rasťa Dubovského, Norberta Bodnára a premiéry Miloša Betka, Jozefa Podprockého a Vladimíra Godára.
Novinkou festivalu bolo vystúpenie zahraničných interpretov s dielami slovenských skladateľov i naopak uvádzanie skladieb nepochádzajúcich zo Slovenska. Bagin to odôvodnil celosvetovým trendom podobných festivalov poskytovať priestor zahraničným autorom kvôli tvorivej výmene informácií a cenným impulzom.
V priebehu ôsmich dní odznelo 95 kompozícií, z toho 27 vo svetovej premiére, a tri diela zahraničných skladateľov prvýkrát uvedené na Slovensku. Priestor dostali aj žiaci základných umeleckých škôl, študenti Vysokej školy múzických umení v Bratislave, elektroakustická hudba, chrámové diela či umelecky spracovaný folklór.
Aspekty stavu, organizácie a smerovania hudobného života a hudobnej kultúry na Slovensku rozoberali 11. novembra hostia okrúhleho stola na tému Slovenská hudobná kultúra - ako, kedy, pre koho a za čo?
V rámci NSH sa v dňoch 12. až 14. novembra uskutočnila aj prehliadka Hudba slovenských skladateľov v slovenskom filme. Ponúkla prierez najzaujímavejšími filmovými projektmi s pôvodnou slovenskou hudbou od povojnového obdobia až po najmladšiu generáciu.
*him som