Z Berlína od našej redaktorky Miriam Zsilleovej
Európska únia by mala v najbližších dňoch sprísniť sankcie voči Rusku ako reakciu na minulotýždňové zostrelenie malajzijského lietadla.
„Sprísnenie sankcií ako spoločný postup Únie je podľa mňa nesmierne dôležitým krokom,“ povedal na otázku SME prezident Andrej Kiska po oficiálne návšteve Nemecka, kde ho prijal prezident Joachim Gauck a starosta Berlína Klasu Wowereit.
Záujem o stretnutie mala aj kancelárka Angela Merkelová, v týchto dňoch je však na dovolenke.
Hlavnou témou rozhovoru prezidentov bola napätá situácia na Ukrajine. Za problém Kiska označil, že Únia stále nehovorí jednotným hlasom.
Nemecko označil za mimoriadne dôležitého partnera, s ktorým máme rovnaké hodnoty, napríklad dodržiavanie rozpočtovej disciplíny.
Gauck ocenil Kiskov príbeh
Prijatie u Gaucka, ktorý je v Európe vnímaný ako morálna autorita, bolo veľmi osobné. Nemecký prezident ocenil Kiskov príbeh podnikateľa a filantropa.
Kiska i Gauck si ako nestranícki prezidenti porozumeli v pohľade na politiku.
„Jeho posolstvo, že do politicky treba vrátiť morálku a slušnosť, sa stotožňujú s mojím postojom, sme si v tomto veľmi blízki,“ povedal Kiska v Berlíne.
Aké hodnoty v politike vyznáva sám Kiska, ukázal, keď si ako prvý slovenský prezident uctil obete Berlínskeho múra.
Prezrel si pamätník na Bernauer Strasse, kde sú stále originálne zvyšky múra, ktorý desaťročia rozdeľoval Berlín i Európu, a položil veniec k pamätníku.
Uctil si mužov, ženy a deti, ktoré zahynuli pri pokuse utiecť z komunistického východného do slobodného západného Berlína.
Päť krajín za dva týždne
Nemecko je piatou krajinou, ktorú Kiska navštívil za posledné dva týždne.
Hlava štátu, ktorej pred zvolením vyčítali nedostatok znalostí v zahraničnej politike, sa zúčastnila na stretnutí prezidentov Visegrádskej štvorky v Budapešti, na stredoeurópskom summite v Poľsku, absolvovala oficiálne návštevy v Poľsku, Česku, Rakúsku a teraz v Nemecku.
„Bol to úspešný štart. Prezident ukázal, že berie zahraničnú agendu veľmi vážne, a začal s tým deň po inaugurácii. Každá z tých návštev bola dôležitá. Veľmi si porozumel s poľským prezidentom a veľmi partnerské prijatie sme zažili v Nemecku. Nie vždy žiada nemecký prezident slovenského, aby ho informoval z prvej ruky, ako to chcel Gauck o stredoeurópskom summite v Poľsku,“ povedal pre SME prezidentov poradca pre zahraničnú politiku Martin Bútora.

Beata
Balogová
