
FOTO SME – PAVOL MAJER a ĽUBOŠ PILC

FOTO SME – PAVOL MAJER a ĽUBOŠ PILC

FOTO SME – PAVOL MAJER a ĽUBOŠ PILC

FOTO SME – PAVOL MAJER a ĽUBOŠ PILC

FOTO SME – PAVOL MAJER a ĽUBOŠ PILC

Bavoráky pre ministrov i vládny špeciál sú pre politika potrebnou výbavou. Laptopy a mobily na doživotie a lacné dovolenkovanie a kávu za 6,90 v Papierničke zase každý schopnejší profesionál iste oželie. Hoci, ktovie, či aj poslanec.
Majú alebo nemajú prísť poslanci slovenského parlamentu o svoje materiálne výhody? Diskusia o tom sa viedla na začiatku predchádzajúceho volebného obdobia, náznaky na zmenu sa viac či menej oficiálne deklarujú aj dnes. Hovorí o tom ANO a nemá v tejto veci zlé návrhy. Pravdou však je, že predstavitelia ďalších politických strán už na tú tému mlčia. Využili ju pred voľbami, a teraz ju, možno aj tí istí, označujú za populistickú.
Proti
Do istej miery tá téma populistickou je. Ak politici operujú tým, že opasky si ide uťahovať občan, preto by si ich mali aj oni, je to krátkozraké. Samozrejme vo veciach, ktoré sú bežnou výbavou politika. Nik by predsa nechcel, aby ho reprezentoval minister, voziaci sa v služobnej škodovke a obliekajúci si po domácky uštrikovaný sveter.
Napokon, vládne vozidlá nie sú podľa ministrov-podnikateľov ktoviečo. A platy? Väčšina z členov vlády by si dokázala zarobiť mesačne viac.
Inou kategóriou sú poslanci. V predchádzajúcom volebnom období ich nebolo mnoho, čo by vedeli zarobiť mesačne šesťdesiattisíc korún. Väčšina nesedí ani v tomto parlamente. Ak však chceme, aby sa to do budúcnosti zmenilo, viac sa už tieto platy znížiť nemôžu.
Bolo by však vhodné, aby sa títo poslanci po vzore predchádzajúcich nikdy nezaoberali nehoráznosťami, ako je odsúhlasenie doživotnej renty. V každej krajine sa o poslancov po skončení ich funkčného obdobia renomované firmy aj inštitúcie doslova bijú. Čo keby sa taká móda zaviedla aj na Slovensku?
A za
Aj politik by mal však mať mieru a nastavený barometer citlivosti. Zotrvávanie na požiadavke cestovania vlakom zadarmo znižuje aj jeho prah vážnosti. A mať výhodu päťmesačného odstupného pre exposlancov vo výške stoosemdesiatich tisícok? Tu ide skutočne o nehoráznosť.
Tá buď poukazuje na skutočnú kvalitu poslancov, alebo ich kvalitu znižuje. Môžu si vybrať. Ak si totiž jeden zákonodarný činiteľ nedokáže nájsť zamestnanie do niekoľkých dní, nestál za veľa.
To isté platí o kúpe notebookov, kúpe kávy za bežnú cenu, zneužívanie imunity politika. V iných profesiách sa finančná ani občianska neschopnosť neodpúšťa. (dam)
Namieste je, aby poslanci prišli o tieto výhody:
* Skrátenie odstupného z piatich mesiacov na dva, maximálne na tri. ANO žiadalo úplné zrušenie, niektorí to však považovali za diskrimináciu – musia vraj mať čas na hľadanie nového zamestnania.
* Nutnosť odkúpenia notebooku s tlačiarňou po štyroch rokoch práce za zostatkovú hodnotu, alebo jeho darovanie ktorémukoľvek detskému domovu či škole.
* Skrátenie nájomného na kanceláriu poslanca z 27-tisíc korún na nižšiu sumu, podľa variability výšky nájmu v jednotlivých regiónoch.
* Zrušenie cestovania zadarmo po celý rok. Poslanci by mali zadarmo cestovať len v prípade, keď ide o pracovnú záležitosť.
* Zrušenie imunity v prípadoch, ako sú dopravné nehody, cestovanie pod vplyvom alkoholu, ale aj rýchla jazda.
* Zrušenie neštandardne nízkych cien v účelových zariadeniach a parlamentnom bufete.
Čo by im malo určite zostať:
* Plat a disponovanie s reprezentačným fondom.
* Vozidlo so šoférom.
* Izba v ubytovni alebo služobný byt.
* Kancelária a asistent poslanca, ak je tento na požadovanej úrovni.
Poznámka:
L Čo sa týka ubytovania v účelových zariadeniach, normálny človek by ho nazval skôr trestom. Dovolenkovanie s kolegami-politikmi a v prítomnosti personálu, ktorý sa stará o chod slovenského parlamentu, je dokonca až scestné. V skutočnosti tam chodí málo politikov, je teda zrejmé, že ani oni neuprednostňujú pobehovanie v plavkách v prítomnosti ľudí, čo ich vidia celý rok v oblekoch. (d)