Predsedníctvo Ústredného výboru KSS potvrdilo, že novembrové udalosti z roku 1989 hodnotí ako „protištátny prevrat“. Reakcie typu „čo iné môžu komunisti povedať“, KSS určite len privíta. Ak jej totiž niečo vyhovuje, tak obraz o nej ako o čudáckej, a preto tolerovateľnej strane.
Malíkovej SNS vždy pri výročí SNP povedala, že ide o výročie „protištátneho puču“. Hovorila to preto, lebo sa stotožňovala so štátom, ktorý bol totalitný, porušoval ľudské a občianske práva obyvateľstva, bol satelitným štátom nacistického Nemecka, no keďže bol „slovenský“, tak ho brala pod ochranu. Ševcova KSS hovorí o novembri 1989 ako o „protištátnom prevrate“, lebo sa stotožňuje so štátom, ktorý bol totalitný, porušoval ľudské a občianske práva obyvateľstva, bol satelitným štátom komunistického Ruska, no keďže bol „socialistický“, tak ho obhajuje. Okrem inklinácie k rozdielnym typom totality sa SNS a KSS odlišujú ešte v jednom „národniarom“ stačí, keď sa medzivojnová republika neodsudzuje, komunisti bojujú, aby sa socialistický štát obnovil.
„Strategickým cieľom KSS naďalej zostáva zmena politického systému“, to je prvá veta programového dokumentu, ktorý schválil štvrtý zjazd KSS. Predseda Ševc v zjazdovom prejave dôkladne vysvetlil, čo pod tým treba rozumieť. Predovšetkým v ňom jasne definoval dnešný politický systém. Samozrejme, že ho neoznačil za systém demokratický a ústavný, ale dal mu staré známe meno. „Formujúci sa politický systém na Slovensku je kapitalizmus… zločinný vykorisťovateľský systém vlády kapitálu,“ povedal pán Ševc. Rovnako ako Vasil Biľak aj on trvá na tom, že KSS musí „kapitalizmus“ odstrániť. Strana sa sama chváli, že na rozdiel od subjektov, ktoré politický a ústavný systém rešpektujú, ona má vo svojom programe „odstránenie kapitalizmu a vytváranie socialistického spoločenského poriadku“.
Zákon o združovaní v politických stranách a hnutiach hovorí, že sa zakazujú politické subjekty, „ktorých cieľom je odstránenie demokratických základov štátu“. Je nepochybné, že cieľom KSS je odstránenie demokratických základov štátu. Možno takú stranu tolerovať iba preto, že demokratické základy štátu premenovala na „kapitalizmus“?

Beata
Balogová
