Bratislava 18. novembra (TASR) - Medzinárodná organizácia ochrancov životného prostredia Greenpeace privítala výsledky 12. zasadnutia členských krajín dohovoru CITES. Konferencia, ktorá sa skončila v minulých dňoch v Santiago de Chile, podporila ochranu ohrozených druhov, za ktoré ochranári bojovali niekoľko rokov.
Ide predovšetkým o ohrozené populácie veľrýb, delfínov, žralokov a cenného brazílskeho mahagónovníka. Hnutie Greenpeace výsledky rokovaní ocenilo, ale zároveň upozornilo medzinárodné spoločenstvo, aby v oblasti ochrany prírody nezastalo v polovici cesty. Podľa expertov organizácie je nutné zintenzívniť boj proti nelegálnemu obchodu s ohrozenými druhmi rastlín a živočíchov.
Zámerom dohovoru CITES o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín je regulovať obchod s divoko žijúcimi druhmi.
Dohovor bol podpísaný 3. marca 1973. Platnosť nadobudol 1. júla 1975. Jeho sekretariát sídli v Ženeve. SR pristúpila k dohovoru 1. januára 1993. Konvencia je považovaná za jeden z hlavných nástrojov svetovej stratégie ochrany prírody a je súčasťou programu stratégie trvalo udržateľného života, vyhláseného v roku 1992 pod patronátom Programu OSN pre životné prostredie (UNEP), Svetového zväzu ochrany prírody (IUCN) a Svetového fondu pre prírodu.
V zoznamoch CITES sa v súčasnosti nachádza päťtisíc druhov zvierat a 25 tisíc druhov rastlín.
TASR informáciu poskytol hovorca slovenskej pobočky Greenpeace poskytol Juraj Rizman.