Vplyv na výskyt kvapavky majú aj automobilky. Najviac chorých bolo vlani v Trnavskom a Nitrianskom kraji.
BRATISLAVA. Pohlavná choroba kvapavka je u nás na vzostupe. Vlani ju zistili najviac ľuďom od roku 1995.
Pacientov s ostatnými pohlavnými chorobami však ubudlo, vyplýva zo štatistiky pohlavných chorôb za rok 2013, ktorú zverejnilo Národné centrum zdravotníckych informácií.
Kvapavka sa prenáša pohlavným stykom alebo z matky na dieťa. Prejavuje sa hnisavým zápalom, najmä močových a pohlavných orgánov.
„Na kvapavku sme minulý rok zaznamenali 243 ochorení,“ vraví Peter Bubla, hovorca centra. V roku 2012 sa na ňu liečilo 176 pacientov. Ľudí chorých na kvapavku pribúda od roku 2011, keď ich bolo 155.
Najviac pacientov evidovali v Nitrianskom a Trnavskom kraji. Najmenej v Banskobystrickom.
Kvapavku najčastejšie lekári diagnostikovali slobodným ľuďom vo veku 25 až 34 rokov. Vo väčšine prípadov išlo o mužov.
„Sexuálny život je voľnejší,“ hovorí o náraste ochorení Monika Psotová, primárka kožného oddelenia v trnavskej fakultnej nemocnici.
Prenos kvapavky podľa nej napomáha, že ľudia viac cestujú a aj na Slovensko prichádza viac cudzincov.
Nezanedbateľný vplyv na nárast ochorenia majú aj automobilky, v ktorých pracuje veľa ľudí z rôznych kútov Slovenska aj zo zahraničia.
Súhlasí aj trnavský krajský odborník na dermatovenerológiu Ján Lidaj. Za nárastom vidí aj istú benevolenciu ľudí, ktorí vedia, že kvapavka sa dá liečiť. „Ak sa to zanedbá, nie vždy sa ju podarí vyliečiť úplne,“ varuje.
Pokles prípadov syfilisu a nárast kvapavky Psotová vysvetľuje aj tým, že veľa prípadov prvej choroby v minulých rokoch zachytili pri predoperačných vyšetreniach a pacientov preliečili.

Beata
Balogová
