PARÍŽ, BRATISLAVA. Prestížny francúzsky denník Le Monde priniesol v pondelok rozsiahlu reportáž o protirómskych múroch na východe Slovenska.
V článku s názvom „Slovenské múry proti Rómom“ si všíma segregačné stavby v Košiciach a obci Ostrovany pri Sabinove.
Najväčšie v Európe
Redaktorka Elise Vincent navštívila na Slovensku neslávne známe sídlisko Lunik IX v Košiciach, ktoré nazýva najväčším rómskym getom v Európe.
„Niektorí zo 6500 Slovákov rómskeho pôvodu sú doslova natlačených v malých bytoch,“ opisuje redaktorka život tamojších obyvateľov.
Polovica okien zmizla, múry sú čierne od požiarov, odpadky niekde dosahujú výšky prvého poschodia, čo spôsobuje nedýchateľný zápach, dodáva.
Všimla si aj vysokú mieru zadlženosti mnohých Rómov. "Od roku 1989 sa Rómovia na Slovensku prepadajú do chudoby. Preto je mnoho rodín zadlžených a neznášanlivosť proti nim rastie," opisuje redaktorka zmenu v sociálnom postavení Rómov od pádu komunizmu.
Elise Vincent sa zameriava aj na kontroverzný múr, za ktorý Košice vlani kritizoval aj Brusel. Stena na parkovisku v tamojšej mestskej časti Západ bráni Rómom v prechode cez sídlisko.
"Bola to skratka na autobus, aj do supermarketu" cituje reportérka obyvateľku Lunika IX, Máriu (45).
Matka deviatich deti pre francúzske noviny priznala, že mnoho mladých Rómov vyrušovalo na parkovisku obyvateľov Západu.

Múr potrebujú
„Mestská časť vyhovela požiadavkám obyvateľom, ľudia sa sťažovali na nočný hluk,“ vysvetľuje Vincent stavbu, ktorá vlani nelichotivo preslávila druhé najväčšie mesto na Slovensku.
„Otázkou je, či tento škaredý a narýchlo postavený múr je skutočne protirómskym,“ pýta sa Vincent v reportáži.
Redaktorka si zároveň odpovedá, že doterajšie záznamy o územnom plánovaní mesta tento názor posilňujú.
Mesto Košice podľa redaktorky považuje stavbu potrebnú a obchádzku pre Rómov za minimálnu. Vlani pritom košický magistrát zvažoval, či povolí dodatočné legalizovanie stavby.
“Ani výzvy na zbúranie múru zo strany Bruselu na postoji mesta nič nezmenili,“ pripomína list Androulle Vassiliou, eurokomisárky pre vzdelávanie, kultúru, viacjazyčnosť a mládež.
Ostrovany boli prvé
Redaktorka zdôraznila, že protirómske stavby vznikajú na Slovensku od roku 2009. Prvým múrom, ktorý mal oddeliť Rómov od majority, postavili v Ostrovanoch.
Už v minulosti ho prirovnal britský magazín Economist k Berlínskemu múru.
„V osade sa rómske deti hrajú priamo v odpadkoch,“ približuje situáciu v obci s vyše 1000-člennou rómskou komunitou.
Pred stavbou 110 metrov dlhého múru sa ľudia sťažovali na krádeže v ich záhradách.
Dnes Rómovia z Ostrovian s úsmevom sprevádzajú zahraničné návštevy a ukazujú im farebne pomaľovanú stavbu.
Na oba múry neznámi autori napísali slovo Prepáčte.

Beata
Balogová
