BRATISLAVA. Počas uplynulého víkendu na slovenských hraničných priechodoch zadržali dve ilegálne zásielky šteniat, ktoré boli pravdepodobne určené na predaj v zahraničí.
Informovala o tom mimovládna organizácia Sloboda zvierat.
Celkom 67 ilegálne vyvážaných psov rôznych plemien skončilo v dočasnej karanténe v bratislavskom zariadení organizácie.
Podľa jej inšpektorky Romany Březinovej policajní špecialisti v súčinnosti so Štátnou veterinárnou a potravinovou správou uskutočnili prehliadky troch vozidiel.
V jednom prípade išlo o legálny vývoz, ku ktorému mal vývozca všetky potrebné doklady.
Rumun a Slovák
V sobotu na hraničnom priechode Šahy s Maďarskom zastavili zásielku 17 psov, ktorých sa snažili vyviezť občania Rumunska.
V nedeľu na hraničnom priechode Kúty s Českou republikou policajti zadržali auto s 50 psami. Vyvážal ich slovenský občan.
Březinová vysvetlila, že vývozcovia nesplnili viaceré zákonné podmienky.
"Psy neboli označené mikročipom, nemali vystavené pasy ani protokoly Traces, boli mladšie ako tri mesiace," priblížila nedostatky.
Mimovládna organizácia ocenila zásah polície. Slovensko patrí medzi najväčších ilegálnych producentov a vývozcov šteniat v Európskej únii.
Ročne sa zo Slovenska oficiálne vyvezie okolo 60-tisíc šteniat. Počet nelegálne predaných šteniat na slovenskom trhu a vyvezených za hranice Sloboda zvierat odhaduje na 100-tisíc ročne.
"V drvivej väčšine ide o lacné psíky rôznych plemien bez preukazu pôvodu z chovov, ktoré nie sú nikde zaregistrované," vysvetlila Březinová.
Aké sú povinnosti
Zákon pri vývoze psov ukladá viaceré povinnosti. Šteňa do troch mesiacov môže cestovať len s matkou.
Každý pes musí byť nezameniteľne označený mikročipom a vedený v centrálnom registri spoločenských zvierat, musí mať vystavený pas spoločenského zvieraťa a byť vakcinovaný proti besnote.
Ak ide o vývoz za účelom predaja musí byť každý jedinec vyvezený cez takzvaný TRACES protokol, doplnila Sloboda zvierat.