dné štúdiá. „Akými členmi NATO budú, až sa raz doň dostanú?“
Kandidáti medzičasom pokročili v modernizácii ozbrojených síl a prijali tisícky zákonov, aby priblížili svoje sociálne a politické normy západným štandardom. Ale korupciu, jedno z pretrvávajúcich dedičstiev komunizmu, je, ako sa ukazuje, ťažké vykoreniť. V regióne bujnie úplatkárstvo - Slovensko postavilo dávanie úplatkov mimo zákona len v roku 1999 - čo zobrazuje kultúrny problém s možnými veľkými dôsledkami na rozšírenie NATO. „Vojenská reforma nie je možná, ak neriešite otázku korupcie,“ povedal americký vyslanec pri NATO Nick Burns počas návštevy Bratislavy. „Zákony boli prijaté… dôležitejšie však je, aby boli uplatňované a ľudia postavení pred súd.“
Čo sa týka Slovenska, odkedy sa v roku 1998 dostal k moci premiér Dzurinda a skončila sa éra „kronyistického kapitalizmu“ Mečiarovej vlády, situácia sa zlepšila. Dzurinda, ktorý v septembri získal vládu na druhé volebné obdobie, prišiel o päť ministrov svojej minulej vlády pre korupčné škandály. Žiadny nebol obvinený - čo je mrazivá perspektíva pre členov NATO, ktorí musia veriť svojim novým spojencom, že nepredajú vojenské tajomstvá Západu.
Tisícky východoeurópskych predstaviteľov - z ktorých mnohí začali kariéry za komunizmu - čoskoro zaujmú svoje miesta v úradovniach NATO. Slovensko, ktoré z 1300 preverených blokovalo dvanástim prístup k tajomstvám NATO, musí ešte dokončiť vyšetrenie tisícky budúcich úradníkov vybraných pre prácu s NATO.
Obavy, že personál vycvičený KGB by mohol predať tajomstvá NATO takým, ako je severná Kórea či Irán, sú malé, ale sú. Možno vážnejšie však je, že tu sú úradníci s tajomnou minulosťou, ktorí sa môžu stať ľahkým cieľom na vydieranie. Analytici hovoria, že pochybnosti o dôveryhodnosti nových členov môžu mať ničivý dosah na operácie NATO, keďže starí členovia sa môžu vyhýbať konzultáciám s novými partnermi.
Reuters, 16. 11.