Bratislava 28. júna (TASR) - Nedostatok informácií súvisiacich so vstupom Slovenska do Európskej únie (EÚ) pociťuje 40 percent občanov. Dostatok informácií má 38 percent obyvateľov a 17 percent sa o problematiku nezaujíma. Informovanosť občanov sa v porovnaní s novembrom minulého roka znížila o dve percentá, v porovnaní s februárom minulého roka je vyššia o jedno percento.
Vyplýva to z výsledkov prieskumu, ktorý od 1. do 11. júna realizoval Ústav pre výskum verejnej mienky (ÚVVM) pri Štatistickom úrade SR na reprezentatívnej vzorke 1064 respondentov. Zisťoval v ňom úroveň nasýtenosti informáciami týkajúcimi sa integrácie.
Najviac respondentov, ktorí pociťujú nedostatok informácií, sa chce bližšie oboznámiť s výhodami vyplývajúcimi zo vstupu SR do únie. Ich relatívny počet sa však z novembrových 77 percent znížil na 66 percent. O nevýhodách integrácie sa chce viac dozvedieť 59 percent neinformovaných obyvateľov, pričom toto číslo bolo vo všetkých prieskumoch rovnaké. Ďalej sa obyvatelia s nedostatkom informácií zaujímajú o dôsledky vstupu SR do EÚ na životnú úroveň občanov (42 percent), dôsledky vstupu SR do EÚ na vývoj nezamestnanosti (40 percent) a dôsledky vstupu SR do EÚ na ďalší hospodársky rozvoj krajiny (36 percent). Súčet odpovedí prevyšuje 100 percent, pretože respondenti mohli uviesť viac oblastí.
Nedostatok informácií o problematike integrácie do EÚ vyjadrovali predovšetkým respondenti vo veku 40 až 49 rokov (45 percent), respondenti s učňovským vzdelaním (47 percent), kvalifikovaní robotníci (51 percent) a potenciálni voliči HZDS (48 percent), SNS (49 percent) a Smeru (46 percent). Z hľadiska regionálneho členenia výberového súboru deficit informácií v tomto smere uvádzali častejšie oslovení z Trenčianskeho (52 percent) a Banskobystrického kraja (51 percent).
Informovanosť deklarovali vo väčšej miere opýtaní vo veku 30 až 39 rokov (42 percent), 40 až 49 rokov (41 percent), súkromní podnikatelia (61 percent) a zamestnanci (44 percent). Úroveň nasýtenosti informáciami klesá so znižujúcim sa stupňom dosiahnutého vzdelania - dostatočnú informovanosť uviedlo 27 percent oslovených so základným vzdelaním a 58 percent respondentov s vysokoškolským vzdelaním. Informovaní sú vo väčšej miere opýtaní z Nitrianskeho kraja (49 percent), Bratislavského a Prešovského kraja (v oboch po 43 percent). Z pohľadu politickej orientácie ide najmä o stúpencov SDKÚ (65 percent), SDĽ (62 percent) a KDH (55 percent).
Nezáujem o informácie týkajúce sa súvislostí vstupu Slovenska do Európskej únie uvádzali najmä 60 a viac roční respondenti (29 percent), oslovení so základným vzdelaním (31 percent), nekvalifikovaní robotníci (21 percent) a nezamestnaní (20 percent), opýtaní z obcí s počtom obyvateľov do 2 tisíc (21 percent), ďalej obyvatelia Žilinského (22 percent), Prešovského kraja (24 percent) a oslovení, ktorí by sa v súčasnosti nezúčastnili na parlamentných voľbách (35 percent).
TASR ponúka k materiálu graf.