BANSKÁ BYSTRICA. Sudcovská rada pri Krajskom súde v Banskej Bystrici prijala podnet pre verejnú ochrankyňu práv Janu Dubovcovú na podanie návrhu na konanie o súlade zákona o previerkach sudcov s Ústavou Slovenskej republiky a s medzinárodnými zmluvami.
Sudcovská rada reagovala na vyhlásenie verejnej ochrankyne práv vo veci plošných previerok sudcov, že Kancelária verejného ochrancu práv neeviduje podnet od sudcov na to, aby sa mohla obrátiť na Ústavný súd.
Informáciu o prijatí podnetu pre ombudsmanku agentúre SITA v piatok poskytla hovorkyňa Krajského súdu v Banskej Bystrici Nina Spurná.
V podnete Sudcovská rada pri Krajskom súde v Banskej Bystrici uvádza, že Národná rada prijala 4. júla 2014 zákon, ktorý zaviedol osobitné predpoklady pre vznik funkcie sudcu a spôsob, akým sa tieto predpoklady zisťujú, tzv. previerky sudcov.
Podľa členov Sudcovskej rady pri Krajskom súde v Banskej Bystrici vykonávací zákon prijala Národná rada v čase, keď ústavný zákon o zmenách v justícii nenadobudol účinnosť, a preto Národná rada nebola oprávnená prijať vykonávací zákon, ktorým sa mali vykonať ešte neúčinné ustanovenia ústavného zákona.
Prijatím vykonávacieho zákona došlo k porušeniu sudcovskej nezávislosti a k porušovaniu deľby moci v štáte, uviedla Spurná.
Sudcovská rada je toho názoru, že stanovením ďalších podmienok pre výkon a zotrvanie vo funkcii sudcu sa retroaktívne zasiahlo do právneho postavenia sudcov, čo je v rozpore zo základnými princípmi právneho štátu a teda v rozpore s článkom 1. ods. 1 Ústavy.
Spôsob, akým sa budú overovať predpoklady pre vznik funkcie sudcu a na zotrvanie vo funkcii sudcu, je podľa Spurnej v rozpore s medzinárodnými zmluvami.