BRATISLAVA. „Rómsky holokaust nemôže zostať zabudnutou, odloženou a zamlčovanou kapitolou v našich dejinách,“ tvrdí vládny splnomocnenec pre rómske komunity Peter Pollák (OĽaNO).
Ten si spolu so stovkami slovenských Rómov pripomenuli v piatok a sobotu 70. výročie nacistického vraždenia v koncentračnom tábore Osvienčim - Brezinka v noci z 2. na 3. augusta 1944, v plynových komorách tam bolo zavraždených 2900 Sintov a Rómov.
Na obete nacistického režimu spomínali Rómovia v Bratislave, Dunajskej Strede, Banskej Bystrici, Hanušovciach nad Topľou.
Takmer päťdesiat slovenských Rómov pricestovalo aj do poľského Krakova, kde sa pri tejto príležitosti konalo na medzinárodné stretnutie rómskej mládeže.
Priamo v bývalom koncentračnom tábore si obete nacistov uctili Rómovia z východného Slovenska.
"Takmer v každej obci boli totiž nevinní ľudia z rómskej komunity vo vojnových časoch označení za asociálov, a to znamenalo transport do pracovných a koncentračných táborov," vysvetlil Pollák.
Nepoznaný holokaust
Pietnu spomienku na vyhladzovanie Rómov organizovalo po desiaty raz občianske združenia In Minorita v Múzeu SNP v Banskej Bystrici.
"Rómsky holokaust sa nedotkol priamo Slovenska. Slovenskí Rómovia neboli transportovaní do koncentračných táborov, ale len dôvodu, že sa to už nestihlo. Transporty z tábora v Dubnici boli pripravené v roku 1944, ale vypukol škvrnitý týfus, tábor uzavreli a vyhlásili karanténu," vysvetlil riaditeľ Múzea SNP v Banskej Bystrici Stanislav Mičev.
Podľa informácií z Múzea SNP sa na podujatí zúčastnili okrem Polláka aj nemecký veľvyslanec, zástupcovia zahraničných ambasád zo Spojených štátov a Francúzska, primátor Banskej Bystrice Peter Gogoľa a minister školstva Peter Pellegrini (Smer).
"Je našou povinnosťou odovzdávať mladej generácii tieto historické momenty, pretože len tak dokážeme vychovať generáciu, ktorá nedovolí opätovné opakovanie chýb, ako nástup fašizmu a politického extrémizmu," vyhlásil minister.
Zdôraznil, že o rómskom holokauste sa na Slovensku hovorí málo.
500-tisíc obetí
"Norimberské rasové zákony o ríšskom občianstve a ochrane nemeckej krvi klasifikovali Rómov, podobne ako Židov, ako 'element zabraňujúci čistote rasy', čo v nacistickom Nemecku znamenalo predurčenie na hromadné vyvraždenie," priblížila Zuzana Kumanová zo združenia In Minorita.
Napriek tomu, že rómsky holokaust počas druhej svetovej vojny nie je dobre zdokumentovaný, podľa odhadov niektorých historikov mohlo prísť v Európe o život až 500-tisíc Rómov.
Prakticky úplne bola vyhladená rómska komunita v Estónsku, Litve, Luxembursku a Holandsku. Takmer zničená bola aj komunita Rómov v Čechách.
Z približne sedemtisíc Rómov, ktorí boli z protektorátu Čiech a Moravy deportovaní do koncentračných táborov, sa vrátila iba desatina.

Beata
Balogová
