BRATISLAVA. Na Slovensku sa v poslednom období šíria nepôvodné druhy dravých zvierat, ktoré spôsobujú úbytok pôvodných druhov vtáctva a hlodavcov.
Agentúru SITA o tom informoval Ján Gúgh zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko (SOS/BirdLife Slovensko).
Podľa ornitológov je príkladom tejto situácie na našom území napríklad výskyt norka severoamerického, ktorého vinia z takmer úplného vymiznutia niektorých druhov neskoro hniezdiaceho vodného vtáctva.
Objavili tiež medvedíka čistotného
Norok severoamerický je približne 40 centimetrov dlhý dravec z čeľadi lasicovitých. Pôvodne sa rozšíril v západnej Európe útekmi z kožušníckych fariem. V súčasnosti jeho prítomnosť pociťuje aj stredná Európa.
"Problém inváznych druhov živočíchov je vo svete široko známy, nepredpokladali sme však, že sa s jeho negatívnym dopadom na prírodu stretneme u nás tak rýchlo," povedal Jozef Ridzoň z SOS/BirdLife Slovensko.
"Prítomnosť nepôvodných, zavlečených živočíchov môže byť zničujúca na pôvodnú faunu, ktorá inváznym druhom nie je prispôsobená," dodal.
Keďže norky často žijú v blízkosti vodných tokov, vodné vtáky sú pre ne prirodzená korisť. Na Slovensku sú rozšírené najmä v okolí rieky Morava a horného toku Dunaja.
Ornitológovia v týchto oblastiach zaznamenali napríklad výrazný úbytok kačíc, a to aj na úsekoch dlhých niekoľko desiatok kilometrov.
Okrem spomínaného norka severoamerického hlásia u nás odborníci aj výskyt iných nepôvodných dravcov, napríklad medvedíka čistotného alebo psíka medvedíkovitého.
Navrhujú zmenu poľovného zákona
Podľa ornitológov by sa v záujme ochrany prírody mali týmto problémom zaoberať aj štátne orgány, napríklad novelizáciou poľovného zákona.
"Poľovný zákon stále znemožňuje, aby sa problém výskytu a šírenia nepôvodných druhov šeliem riešil efektívne a rýchlejšie," povedal Ridzoň.
Podľa neho sa poľovníci odchytu nepôvodných dravcov nevenujú, pretože pre nich nie sú atraktívne. Riešením by preto bolo, ak by sa odchytu nepôvodných dravcov mohli okrem poľovníkov legálne venovať aj iné organizácie. Inak môže podľa SOS/BirdLife Slovensko dôjsť k nezvratným škodám na životnom prostredí.