Bratislava 28. júna (TASR) - Kancelária Národnej rady SR bude podľa vyjadrenia jej vedúceho Vladislava Dzúrika pokračovať vo vnútornej kontrole svojich zamestnancov. Od marca, keď sa kontrola začala, bolo preverených približne 200 zamestnancov s desiatou a vyššou platovou triedou. Previerky sa teraz budú týkať asi troch stovák zamestnancov od deviatej platovej triedy, ktorí, aj keď nepoberajú príplatok za nepodnikanie, neznamená to, že môžu vykonávať podnikateľskú činnosť.
K uskutočneniu vnútornej kontroly Dzúrika inšpiroval článok v novinách. "Začalo sa to všetko pred všetkými kauzami týkajúcimi sa napríklad Úradu vlády či eurofondov," uviedol pre TASR Dzúrik. Pokračoval, že preverení pracovníci poberajú príplatok za nepodnikanie. "Preverovanie bolo veľmi zdĺhavé. Museli sme skontrolovať rodné čísla, adresy, či ide o tú osobu, ktorá je našim zamestnancom. Indície sme si overovali prostredníctvom Obchodného registra zverejneného na internete, čo nám veľmi pomohlo a následne cez obchodné súdy, ktoré nám poskytli oficiálne výpisy z registra," konštatoval. Jedným z problémov, ktorý musela Kancelária NR SR tiež riešiť, bolo zadefinovanie pojmu, čo je to podnikanie.
Podľa zistení vnútornej kontroly negatívne preverení zamestnanci boli rozdelení do dvoch skupín. V prvej z nich majú pracovníci viacero podnikateľských aktivít, sú členmi v riadiacich orgánoch obchodných spoločností. Dzúrik s týmito zamestnancami chce rozviazať pracovný pomer, pričom ide o dvoch ľudí a tretí bude potrestaný za členstvo v spomínaných orgánoch. V druhej skupine "sú prehrešky symbolické", od dvadsaťdňového prekrývania členstva zamestnanca v spoločnosti až po dlhšie podnikanie. "V týchto prípadoch podnikateľskú činnosť zanechali títo zamestnanci pred viac ako tromi rokmi a je to premlčané. Napriek tomu ich vyzvem, aby vrátili príspevok za nepodnikanie," konštatoval. Ak ho však nevrátia, Dzúrik ich nemôže sankcionovať. "Ide skôr o morálny vplyv. Viem sa s nimi diferencovane vyrovnať z hľadiska platových záležitostí", dodal. Dzúrik na záver konštatoval, že ide o sumy vo výške od 4000 do asi 180 tisíc korún.