Bratislava 19. novembra (TASR) - Návšteva ministra obrany USA Donalda Rumsfelda na Slovensku ako prvej krajiny spomedzi siedmich, ktoré očakávajú pozvánku na pražskom summite NATO, je podľa ministra obrany Ivana Šimka ocenením reformy Ozbrojených síl SR a slovenských vojakov pôsobiacich v mierových misiách po celom svete.
"Veľmi si to vážim a teším sa z toho," uviedol Šimko v rozhovore pre TASR. Návštevu chápe ako ocenenie práce vedenia i príslušníkov Ozbrojených síl SR. Reforma začatá v predchádzajúcom volebnom období podľa neho vzbudzuje dôveru aj úctu budúcich partnerov aliancie. Vojaci, ktorí slúžia v mierových misiách v zahraničí, preukázali veľký stupeň statočnosti, skúsenosti aj vycvičenosti, poznamenal Šimko.
Šimko odpovedal aj na otázku, či sa bude snažiť NATO posilňovať svoju budúcu východnú hranicu vybudovaním vojenskej základne. Tou by sa totiž po vstupe SR do aliancie stala práve hranica Slovenska s Ukrajinou. Podľa ministra sú dnes ohniská ohrozenia podstatne menej geograficky statické a obrana sa v súčasnosti stáva podstatne viac dynamickou. Preto tu má podľa neho geografická poloha menší význam.
Ochrana hraníc nie je v demokratickom svete vojenskou záležitosťou, ale prednostne otázkou policajných síl, poznamenal Šimko. Ozbrojené sily SR vypomáhajú pri ochrane hraníc, ale je to len dočasný jav, ktorý by sa mal skončiť koncom tohto roka, uviedol ďalej. No keďže členské štáty NATO majú svoje hranice, je potrebné, aby sa chránilo toto teritórium a "aby aj vojenské jednotky boli pripravené pre prípad nejakého širšieho narušenia hraníc, ktoré by už neboli schopné zvládnuť policajné sily," konštatoval šéf rezortu obrany. "V tomto smere sme si vedomí, že naša východná hranica bude v budúcnosti asi tou východnou hranicou schengenského systému, Európskej únie ale aj Severoatlantickej aliancie. Ale s tým, že existujú nadštandardné vzťahy medzi NATO, Ruskom a Ukrajinou a Slovensko má záujem o budovanie týchto nadštandardných vzťahov," uviedol minister.
*mab pa
NNNN