Bratislava 28. júna (TASR) - Demokratická strana (DS) upozorňuje na riziká federalistickej koncepcie usporiadania EÚ, ku ktorej sa sčasti hlási aj Ministerstvo zahraničných vecí SR. Prikláňa sa k vízii vytvorenia zoskupenia, ktoré by fungovalo na podobnom princípe ako Benelux, teda ku koncepcii, ktorú už prezentovala aj maďarská diplomacia. "Je to spoločenstvo, kde sa každý zúčastnený rozhodne, na čom chce participovať", uviedol dnes pred novinármi člen Konzultačného zboru DS Ľudovít Tóth.
V budúcej únii by mal byť podľa neho napríklad priestor na samostatné daňové politiky a v oblasti obrany "by mala EÚ ostať pri klasickom modeli a spoliehať sa na NATO" a nevytvárať spoločnú armádu. "Ako by mohlo Írsko a Rakúsko zachovávajúce neutralitu prispievať vo federalistickom modeli na armádu?"
Návrh federalistického usporiadania prezentovaný nemeckým kancelárom Gerhardom Schröderom pokladajú občianski demokrati za nerealizovateľný. Realita dnešnej únie je "viacrýchlostná", teda nie všetky štáty sú účastníkmi všetkých dôležitých dohôd, ako sú napríklad Schengenský dohovor alebo Európska monetárna únia. Je preto nepravdepodobné, že štáty, ktoré dnes nie sú členmi monetárnej únie, sa nimi v budúcnosti stanú, tvrdí Tóth. "Táto možnosť sa stane ešte menej pravdepodobnou po rozšírení EÚ o ďalších desať krajín", dodal. Ak by bola zavedená federácia v zmysle jednotnej európskej ústavy a spoločnej vlády, mohlo by to naraziť na odpor občanov EÚ, či už pasívny, ako to bolo v Írsku alebo sa budú aktívne snažiť brzdiť rozširovanie EÚ. Podpredseda DS Juraj Barta dodal, že aj k usporiadaniu EÚ treba zaujať podobný postoj ako k reforme verejnej správy: "Keď hovoríme, že kompetencie treba odovzdávať smerom dolu, nevidíme dôvod, aby sme centru EÚ odovzdávali viac kompetencií ako je nevyhnutné."
Na okraj uzavretia ďalších dvoch kapitol v negociačnom procese, Tóth uviedol, že pristúpením na sedemročné prechodné obdobie v oblasti voľného pohybu osôb, sme si vsietili "gól do vlastnej bránky". Bolo to podľa neho dôsledkom nedostatočnej vzájomnej komunikácie a snahy kandidátskych štátov "dobiehať a predbiehať sa na princípe regaty". Tóth sa nazdáva, že rakúski a nemeckí politici urobili "veľkú chybu", keď nepropagovali na vlastnej politickej scéne dôležitosť a výhodnosť rozširovania EÚ.