Bratislava 28. júna (TASR) - Počas švédskeho predsedníctva SR uzatvorila deväť a otvorilo 13 kapitol v prístupovom rokovaní s Európskou úniou. V stredu ukončilo Slovensko polročný cyklus uzatvorením dvoch citlivých kapitol - voľný pohyb osôb a voľný pohyb kapitálu. Znamená to, že s devätnástimi z celkových 29 kapitol dobehlo ČR a Estónsko.
Ako dnes uviedol na stretnutí s novinármi štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí SR a hlavný vyjednávač pre vstup SR do EÚ Ján Figeľ, v druhom polroku počas predsedníctva Belgicka bude Slovensko v negociačnom procese pokračovať podľa harmonogramu. Už v júli by sa mala otvoriť oblasť dopravy, daní a energetiky. Za obzvlášť náročnú označil kapitolu životného prostredia, ale aj poľnohospodárstva. V oblasti životného prostredia má Slovensko voči požiadavkám EÚ deficit vo výške 140 miliárd korún. Potrebné je napríklad splniť smernicu EÚ vybudovať vo všetkých sídlach nad dvetisíc obyvateľov čističku odpadových vôd. Podľa Figeľových informácií na tomto projekte už odborníci Ministerstva životného prostredia SR intenzívne pracujú.
Scenár rozširovania EÚ by sa mal formovať už v závere tohto roka, poznamenal Figeľ. Rok 1999 bol podľa neho pre SR rokom politických zmien - volieb prezidenta, prijímania tzv. menšinových zákonov. Rok 2000 označil za rok ekonomických zmien a posunov, ktoré vyvrcholili prijatím Slovenska do OECD. V tomto roku sa prijala novela ústavy a na programe sú ďalšie kľúčové zákony nevyhnutné pre prístupový proces. Ide najmä o reformu verejnej správy, prijímanie zákona o regionálnom rozvoji, štátnej a verejnej službe, ako aj kompatibilitu princípov regionálnej politiky s členmi EÚ. Rok 2002 bude podľa Figeľa rokom prípravy administratívnych kapacít, účasti na spoločných orgánoch únie a implementácie záverečných dokumentov. Začiatok roku 2004 predstavuje reálny dátum rozširovania EÚ.