Bratislava 19. novembra (TASR) - Prezident SR Rudolf Schuster a premiér Mikuláš Dzurinda sa zhodujú na tom, že vláda, parlament a hlava štátu postupovali pri príprave na rozširovací summit NATO v Prahe jednotne a kroky jednotlivých ústavných činiteľov boli v tomto smere dostatočne koordinované.
"Ideme jednotne, v tomto smere sme nemali problémy a ani nebudeme mať," vyhlásil dnes prezident po popoludňajšom rokovaní s premiérom. Konštatoval, že po získaní pozvánky na členstvo v aliancii sa ústavní činitelia dohodnú na ďalšom postupe. V prijímaní za člena nás čaká druhý dôležitý krok, a to je ratifikácia integrácie do NATO, pripomenul.
Premiér Dzurinda nechcel komentovať úvahy o vytvorení spoločnej česko-slovenskej protivzdušnej obrany skôr, ako česká strana tento návrh predostrie oficiálne. Prezident však spomínaný návrh ocenil. Nazdáva sa, že by bola "škoda nevyužiť" prípadnú ponuku aj preto, lebo "je v záujme bezpečnosti a možno za lacnejšie peniaze".
V súvislosti s integráciu Slovenska do Európskej únie a pripravovaným referendom prezident naznačil, že sa nebojí o to, či občania SR povedia áno, ale o účasť na plebiscite.
Prezident Schuster sa opakovane vyjadril aj o novele zákona o sociálnej pomoci, ktorú je rozhodnutý vetovať. Podľa vlastných slov nechce zdržiavať zavedenie spomínaného zákona do praxe, preto nebude žiadať o vyjadrenie Ústavný súd SR. Očakáva, že parlament sa bude zaoberať jeho pripomienkami a o spornom zákone chce ešte hovoriť s ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ľudovítom Kaníkom. Premiér na okraj prezidentom avizovaného veta podotkol, že tento fakt berie na vedomie, keďže prezident má na takýto postup podľa ústavy právo.
Premiér komentoval aj situáciu v súvislosti so zákonom o Maďaroch žijúcich v zahraničí, ktorý v tomto roku narušil maďarsko-slovenské vzťahy. Vyhlásil, že Bratislava bude môcť zákon odobriť len vtedy, ak z neho Budapešť odstráni možnosť diskriminácie na etnickom princípe a zmení postup jeho vykonateľnosti. Pôsobenie organizácií, prostredníctvom ktorých by sa zahraniční Maďari u nás mali o podporu uchádzať, totiž, ako zdôraznil, narušuje zvrchovanosť nášho právneho poriadku. Situácia by sa podľa Dzurindu mohla vyjasniť už počas jeho návštevy v Budapešti 26. novembra.