Bratislava 20. novembra (TASR) - Pre Slovensko by bolo prospešné v sporoch o ochranu osobnosti politikov proti médiám prispôsobiť súdnu prax zvyklostiam vyspelých demokracií. Médiá by tak mohli účinnejšie zohrávať svoju úlohu pri kontrole politickej moci občanmi.
Uvádza sa to vo vyhlásení Združenia vydavateľov periodickej tlače Slovenska, ktoré TASR poskytol Miloš Nemeček.
Združenie vydavateľov nechce podľa neho odopierať politickým činiteľom právo na ochranu osobnosti, ani súdom povinnosť konať v duchu zákonov. Súčasne však upozorňuje, že vo väčšine vyspelých demokratických krajín platí, že verejne činné osoby akceptujú oveľa prísnejšiu kontrolu svojich činov zo strany verejnosti a výrazne znížený prah ochrany osobnosti. Justičné orgány pritom takéto pravidlá rešpektujú. V týchto krajinách je tiež priam nepredstaviteľné, aby sa politici pri svojich žalobách proti médiám domáhali vysokých súm, ktoré u nás majú niekedy takmer likvidačný zámer, uviedol Nemeček. Vydavatelia novín a časopisov si uvedomujú svoju mieru zodpovednosti voči verejnosti a očakávajú, že ďalší účastníci týchto vzťahov budú prispievať k vytvoreniu prostredia žičlivého k právu občanov na informácie a kontrolu vecí verejných.
Ako príklad M. Nemeček pripomenul kauzu Jána Slotu a Nového Času, v ktorej žilinský súd pririekol tamojšiemu primátorovi 5-miliónové odškodné. Podobný osud postihol denník SME, keď prehral spor so slovenskou vládou a členom kabinetu musel zaplatiť spolu 4,2 milióna korún. Rozhodnutie zmenil až na základe dovolania Generálnej prokuratúry SR Najvyšší súd SR. V súčasnosti na slovenských súdoch pokračuje viacero sporov, v ktorých politici žalujú médiá a domáhajú sa odškodného.