"Neviem nič o tom, že by bol práceneschopný", povedal dnes pre TASR jeho právny zástupca Juraj Trokan s tým, že s klientom bol naposledy minulý týždeň. Potvrdil tiež, že orgány činné v trestnom konaní Lexu nepodrobovali v posledných dňoch žiadnym vyšetrovacím úkonom.
O Lexových sťažnostiach proti obvineniu v posledných dvoch prípadoch údajného zneužitia právomoci verejného činiteľa prokuratúra zatiaľ nerozhodla. Príslušný prokurátor podľa informácií TASR momentálne čaká na doplnenie spisu. Vzatie do väzby I. Lexovi v súčasnosti priamo nehrozí.
Podľa ostatného obvinenia vyšetrovateľa mal Lexa zneužiť financie ministerstva vnútra. Bývalým policajtom, ktorých prijal do SIS, údajne prikázal, aby svoj nový pracovný pomer nenahlásili. Policajti tak vraj ďalej poberali príplatky ministerstva za odslúžené roky, na ktoré by nemali mať nárok. Odovzdávali ich SIS. Spolu malo ísť o 5,8 milióna korún.
V druhej kauze mal ako poslanec spolu s ďalšími členmi parlamentného výboru na kontrolu tajnej služby v rokoch 1994 až 1995 porušiť zákony o SIS a o rokovacom poriadku. V sídle HZDS na Tomášikovej ulici v Bratislave výbor údajne vypočúval príslušníkov SIS, ktorých vtedajší riaditeľ Vladimír Mitro nezbavil mlčanlivosti. Ich výpovede boli podkladom správy o činnosti SIS z mája 1995.
Lexovi obhajcovia prvé obvinenie odmietajú s tým, že vtedajší riaditeľ SIS len vydal príkaz, na základe ktorého peniaze zostali štátu. Druhé obvinenie podľa nich tiež neobstojí. Argumentujú názorom, že poslanec parlamentu nie je verejný činiteľ. Zároveň poslanec nemôže byť za činnosť a výkon poslaneckej funkcie stíhaný bez súhlasu parlamentu, ktorý v Lexovom prípade neexistuje.